Tooway

21.03.2012

NewsSpotter - nowe możliwości relacjonowania wydarzeń

NewsSpotter, usługa oferowana przez Eutelsat za pośrednictwem satelity KASAT, otwiera przed europejskimi nadawcami nowe możliwości w dziedzinie relacjonowania wydarzeń.

Firma Eutelsat Communications (Euronext Paris: ETL) oficjalnie zaprezentowała nowatorską usługę transmisji informacji o nazwie NewsSpotter. Usługa świadczona przez Skylogic, spółkę zależną Eutelsat rozszerza zakres profesjonalnych usług udostępnionych za pośrednictwem zaawansowanego satelity Eutelsat KA-SAT. Dzięki zastosowaniu przenośnych urządzeń nowej generacji usługa NewsSpotter zwiększa możliwości w dziedzinie relacjonowania wydarzeń, umożliwiając nadawcom i usługodawcom szybką i atrakcyjną cenowo transmisję obrazu na żywo (w HD lub standardowej rozdzielczości) z miejsca zdarzenia. Ponadto usługa znakomicie nadaje się do szybkiego przesyłania produkcji  filmowych i związanych z nimi plików pomocniczych z terenu.

Terminale usługi NewsSpotter są na tyle małe, że można je umieścić w plecaku podczas wyjazdu w teren lub zamontować na dachu niewielkiego pojazdu. Dzięki temu, mobilne ekipy reporterskie, mogą nawiązywać natychmiastową łączność ze studiem w celu transmitowania na żywo materiałów audiowizualnych i danych. Usługa NewsSpotter jest w pełni zgodna z protokołem IP, w związku z czym można ją doskonale zintegrować z systemami współczesnych stacji informacyjnych na całym obszarze objętym zasięgiem satelity KA-SAT, czyli w Europie, Afryce Północnej i niektórych rejonach Bliskiego Wschodu.

NewsSpotter zapewniają szybką łączność między miejscem zdarzenia a reżyserką. Urządzenia można skonfigurować w ciągu zaledwie dwóch minut — włącznie z rozstawieniem sprzętu, automatycznym nakierowaniem anteny na satelitę oraz nawiązaniem połączenia. Ekipy reporterskie mogą samodzielnie rezerwować pasmo przez Internet przy użyciu specjalnej aplikacji, bądź korzystać z wcześniejszych rezerwacji z gwarancją dostępności w przypadku zaplanowanych transmisji. W tym celu wystarczy zalogować się do portalu Skylogic OSS, a następnie podać numer terminala, lokalizację, czas i wymaganą szybkość transmisji na łączu zwrotnym i nadawczym.

W ramach usługi NewsSpotter stosowane są profesjonalne terminale KA-SAT, które umożliwiają ekipom w terenie przesyłanie materiału wideo do głównej reżyserki stacji telewizyjnej. System NewsSpotter umożliwia transmisję danych za pośrednictwem KA-SAT oraz wyspecjalizowanej naziemnej infrastruktury światłowodowej z maksymalną prędkością 20 Mb/s.

Producenci opracowują terminale usługi NewsSpotter w trzech wersjach: przenośnej, samochodowej kompaktowej i samochodowej o zwiększonej wytrzymałości. Terminale przenośne wymagają ręcznego nakierowania i są dostępne w formie plecaka lub walizki o masie 5–10 kg z anteną o średnicy 60–75 cm. Kompaktowe terminale samochodowe są wyposażone w zmechanizowaną antenę o średnicy 75–90 cm z funkcją nakierowywania automatycznego. Terminale samochodowe o zwiększonej wytrzymałości są wyposażone w antenę o średnicy 75–120 cm.

 „Satelity stanowią bezkonkurencyjną platformę do przekazywania informacji z ostatniej chwili oraz transmitowania sportowych i kulturalnych wydarzeń na żywo do studia” — powiedział Cristiano Benzi, dyrektor ds. obsługi przedsprzedażnej i obsługi klienta w firmie Eutelsat. „NewsSpotter usprawnia codzienną pracę poprzez zapewnienie nadawcom i ekipom reporterskim szybkiej, wygodnej i ekonomicznej obsługi. Nadawcy wyznaczający standardy jakości, do których należą BBC, RTL, Rai i Sky, przetestowali już nowy system i przeprowadzili w Europie transmisje na żywo z wykorzystaniem usługi NewsSpotter, co potwierdza zainteresowanie tą usługą w branży medialnej”.

Usługa NewsSpotter jest świadczona za pośrednictwem satelity Eutelsat KA-SAT, który wszedł do eksploatacji w maju 2011 r. Dzięki łącznej przepustowości wynoszącej ponad 70 Gb/s satelita zapoczątkował nową erę konkurencyjnych cenowo usług satelitarnych dla nadawców, przedsiębiorstw i użytkowników indywidualnych. Satelita stanowi trzon nowej infrastruktury satelitarnej złożonej z ośmiu głównych bram satelitarnych na terenie całej Europy, połączonych z Internetem za pośrednictwem światłowodowej sieci szkieletowej w topologii pierścienia.

***

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności