Tooway

11.02.2013

Eutelsat wprowadza usługi nowej generacji - połączenia za pośrednictwem satelity KA-SAT w trakcie podróży samolotem

Firma Eutelsat Communications poinformowała o uruchomieniu nowej usługi komunikacji mobilnej o nazwie Eutelsat Air Access, opracowanej w celu wdrożenia przez linie lotnicze działające w Europie łączności dla pasażerów w trakcie lotu. Usługa Eutelsat Air Access, zapewniająca przepustowość do 100 Mb/s dla całego samolotu, będzie dostępna od połowy 2013 r.

Nowa usługa wykorzystuje technologię ViaSat SurfBeam® 2, najbardziej zaawansowany technologicznie  system łączności satelitarnej , działający w paśmie Ka. Zostanie on uruchomiony na satelicie o dużej przepustowości Eutelsat KA-SAT, którego łączna pojemność wynosi 90 Gb/s. Dzięki dużej szybkości transmisji i przepustowości satelity KA-SAT usługa Eutelsat Air Access umożliwi liniom lotniczym oferowanie pasażerom doskonałej jakości dostępu do Internetu, strumieni wideo i usług GSM za pośrednictwem tabletów, smartfonów i laptopów. Eutelsat ma także możliwość dodawania dalszych funkcji sieciowych ViaSat dla celów zarządzania poziomami usług dla pasażerów. Usługa zostanie wdrożona w całej Europie i w basenie Morza Śródziemnego, z perspektywą rozszerzenia obszaru jej dostępności (przy użyciu innych satelitów wykorzystujących pasmo Ka).

Przy wdrażaniu usługi Eutelsat Air Access firma Eutelsat współpracuje z LiveTV, jednym z największych dostawców rozrywki na żywo i usług telekomunikacyjnych dla pasażerów  linii lotniczych. LiveTV dostarczy, zintegruje i będzie serwisować urządzenia pokładowe oraz zapewni pasażerom usługi dostępu do Internetu i strumieniową transmisję wideo przez sieć Wi-Fi. Firma LiveTV, która jest pionierem na rozwijającym się rynku rozrywki na żywo i łączności dla pasażerów w trakcie lotu, wyposażyła już ponad 700 samolotów na całym świecie. Pierwszym przewoźnikiem, który wykorzysta szansę wdrożenia tych usług nowej generacji, jest Aer Lingus. Ta irlandzka linia lotnicza podpisała w ubiegłym miesiącu list intencyjny z firmą LiveTV i planuje wprowadzenie dostępu do Internetu w kabinie samolotu dla klientów w liniach europejskich. Nowa usługa będzie dostępna w samolotach krótkiego zasięgu należących do Aer Lingus, w tym Airbus A319/A320 i A321. Pierwsze loty z nową usługą planowane są na drugą połowę 2013 r.

Michel de Rosen, dyrektor generalny firmy Eutelsat, tak skomentował uruchomienie usług dla pasażerów samolotów z wykorzystaniem satelity KA-SAT: „Naszym zdaniem rynek usług łączności dostępnych w trakcie lotu ma duże możliwości rozwoju. Mamy nowoczesną technologię oraz silnych partnerów i jesteśmy gotowi w nim uczestniczyć. W ciągu najbliższych 10 lat liczba samolotów oferujących w kabinie usługi rozrywkowe i telekomunikacyjne dla pasażerów powinna wzrosnąć o ponad 50% rocznie w Europie i na Bliskim Wschodzie oraz o ponad 80% rocznie na Dalekim Wschodzie. Firma Eutelsat posiada już doświadczenie w lotniczych usługach komunikacji mobilnej z użyciem satelitów wykorzystujących pasmo Ku. Wprowadzając usługę Eutelsat Air Access, wchodzimy w nową erę, w której linie lotnicze będą mogły w ekonomiczny sposób zapewnić swoim klientom łączność w kabinie samolotu".

O Eutelsat Communications (www.eutelsat.com)

Eutelsat Communications – spółka holdingowa, do której należy Eutelsat S.A., dysponuje flotą 30 satelitów komercyjnych obejmujących swoim zasięgiem całą Europę, Bliski Wschód, Afrykę oraz duże obszary Azji i obu Ameryk. Firma jest jednym z trzech największych na świecie operatorów satelitarnych. Na dzień 30 września 2012 r. za pośrednictwem satelitów Eutelsatu nadawanych jest ponad 4400 kanałów telewizyjnych do ponad 200 milionów gospodarstw domowych korzystających z telewizji kablowej i satelitarnej w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Satelity Eutelsatu świadczą również szeroki zakres usług w zakresie telekomunikacji mobilnej i stacjonarnej, dosyłu sygnału telewizyjnego, sieci korporacyjnych oraz sieci szerokopasmowych. Siedziba Eutelsat mieści się w Paryżu. Firma zatrudnia w dziale sprzedaży, dziale technicznym oraz dziale operacyjnym ponad 750 specjalistów z 30 krajów.

www.eutelsat.com

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności