Tooway

04.03.2013

Kosmiczna Ochrona

Dzięki nowej generacji satelitów wreszcie można efektywnie planować i szybko wdrażać sieci telekomunikacyjne, ukierunkowane na przesyłanie danych i wideo. Daje to korzyści w wielu obszarach obrony cywilnej, od zarządzania kryzysowego po monitorowanie procesów demokratycznych.

Podczas ostatnich wyborów parlamentarnych na Ukrainie, stojący w kolejce do urn mieszkańcy odległej wsi byliby zdziwieni, gdyby odkryli, że kabiny do głosowania (ustawione w terenie bez żadnego murowanego budynku) były niezależnie monitorowane za pomocą łącza wideo. Podobnie jak 32 187 innych lokali wyborczych w całym kraju — dzięki wykorzystaniu jednej z najbardziej zaawansowanych sieci satelitarnych świata.

Możliwość oddania głosu w uczciwym i przejrzystym procesie wyborczym jest uważana za jedno z podstawowych praw demokratycznych. Jednakże monitorowanie wyborów w odległych obszarach państw, takich jak Ukraina, było dotąd prawie niemożliwe ze względu na ubogą naziemną infrastrukturę telekomunikacyjną. Problem ten został rozwiązany przez Centralną Komisję Wyborczą Ukrainy podczas wyborów parlamentarnych w październiku 2012 r. w oparciu o tymczasową sieć utworzoną z wykorzystaniem satelity najnowszej generacji Eutelsat KA-SAT.

 

Strumieniowa transmisja wideo na żywo

W cztery tygodnie poprzedzające wybory, firma Datagroup zainstalowała 12 600 anten i terminali KA-SAT (Tooway) w lokalach wyborczych w najdalszych regionach Ukrainy. „Ten projekt jest niezwykły. W krótkim czasie zbudowaliśmy z firmą Eutelsat nowoczesną sieć o skali większej niż cała sieć krajów WNP w Europie. Dzięki satelicie KA-SAT mogliśmy szybko ustanowić połączenia ze wszystkimi lokalami. Nasza sieć w pełni sprawdziła się podczas organizowania transmisji wideo na żywo w trakcie wyborów” — powiedział Aleksandr Danchenko, dyrektor generalny Datagroup.

W dniu wyborów i w ciągu następnej nocy KA-SAT zarządzał jednocześnie 25 000 strumieniami wideo, co wymagało łącznej przepustowości 2,5 Gb/s. Jest to równoważne pełnemu obciążeniu satelity o średniej pojemności, ale stanowi zaledwie ułamek całkowitej przepustowości 90 Gb/s, którą zapewnia KA-SAT w usłudze Tooway.

 

Międzynarodowa pomoc w sytuacjach kryzysowych

W swojej krótkiej historii system KA-SAT nie tylko pokazał nowe możliwości w takich obszarach, jak monitorowanie wyborów, lecz także udowodnił, że jest przydatny w organizowaniu międzynarodowej pomocy w sytuacjach kryzysowych. W zeszłym roku we Włoszech, po trzęsieniu ziemi w regionie Emilia Romagna, udało się szybko zainstalować terminale KA-SAT, aby zapewnić łączność internetową ze szpitalami, służbami ratunkowymi i administracją.

Satelita Eutelsat KA-SAT jest także częścią projektu międzynarodowego systemu pomocy w sytuacjach kryzysowych (Emergency Support System — ESS), który ma usprawnić zarządzanie w takich okolicznościach. Technologia satelitarna umożliwia szybkie przywrócenie łączności w przypadku przerwania komunikacji naziemnej po dużej katastrofie.

Pierwszy test, zorganizowany przez CEREN (centrum badań i testów w ramach porozumienia o ochronie lasów w krajach śródziemnomorskich), został z powodzeniem przeprowadzony we współpracy ze służbami technicznymi miasta Nîmes (we Francji) oraz władzami lokalnymi i regionalnymi.

Jego celem było sprawdzenie działania systemu komunikacji w warunkach kryzysowych, w trakcie ewakuacji stadionu miejskiego zagrożonego zalaniem po ulewnym deszczu, podczas wieczornego meczu oglądanego przez 10 000 widzów. Był to jeden z całej serii eksperymentów według różnych scenariuszy kryzysowych, które mają być przeprowadzone we Francji w latach 2012 i 2013 przez międzynarodowe konsorcjum ESS ze wsparciem finansowym Unii Europejskiej.

„Technologia łączności satelitarnej, którą zapewnia KA-SAT, jest podstawowym elementem naszego planu skutecznego reagowania na tego rodzaju kryzysy” — powiedział pułkownik Claude Picard, dyrektor generalny CEREN. „Tylko system satelitarny, całkowicie niezależny od sieci naziemnych i dostępny natychmiast we wszystkich miejscach, pozwala zapewnić dobrą łączność po przerwaniu komunikacji w przypadku dużej katastrofy”.

 

KA-SAT — nowe możliwości

Eutelsat KA-SAT, w eksploatacji od 2011 roku, to pierwszy w Europie satelita o wysokiej przepustowości (High Throughput Satellite — HTS) działający całkowicie w paśmie Ka. Umożliwił on wprowadzenie nowej generacji satelitarnych usług internetowych. Dzięki 82 wiązkom (spot beams) i przepustowości ponad 90 Gb/s jest jednym z najwydajniejszych satelitów, pokrywającym całą Europę i basen Morza Śródziemnego. KA-SAT jest zintegrowany z 10 stacjami naziemnymi w Europie, które są połączone z internetową siecią szkieletową, tworząc ogólnoeuropejską infrastrukturę szerokopasmową.  

 

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności