Tooway

21.03.2013

SABER - znikną szerokopasmowe “białe plamy” na mapie Europy

W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu SABER regionalne władze dowiedzą się jak wybrać, wdrożyć i finansować szerokopasmowy Internet przy użyciu połączeń satelitarnych.

Kierownictwo projektu SABER poinformowało, że w kwietniu zostanie opublikowany zbiór praktycznych wskazówek dla władz regionalnych na temat wyboru, wdrażania i finansowania satelitarnych rozwiązań szerokopasmowych, które ułatwią dostęp do Internetu dziesięciu milionom gospodarstw domowych w Unii Europejskiej, które znajdują się w miejscu „białych plam” na cyfrowej mapie Europy, czyli miejsc znajdujących się w pułapce wykluczenia cyfrowego.

Informacja została podana po pierwszym spotkaniu warsztatowym w ramach projektu SABER, które odbyło się w irlandzkim Cork 19 lutego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 21 organów władz regionalnych z całej Europy, eksperci w dziedzinie techniki satelitarnej oraz osoby mające istotny wpływ na podejmowanie decyzji - Philippe Lefebvre z DG CONNECT przy Komisji Europejskiej i Roya Ayazi, sekretarz generalny NEREUS (Network of European Regions Using Space Technologies).

24-miesięczny program SABER, którym kieruje CSI Piemonte, jest częściowo finansowany przez Unię Europejską. Uczestniczy w nim 26 partnerów, między innymi Eutelsat, SES Broadband Services, Astrium oraz wspomnieni przedstawiciele regionalnych ośrodków władzy, jak również wiele firm teleinformatycznych z sektora publicznego i prywatnego uczestniczących we wdrażaniu komunikacji szerokopasmowej, reprezentujących 13 krajów z całej Europy.

„Dostęp do szybkiej komunikacji szerokopasmowej jest kluczowym wymaganiem infrastrukturalnym, warunkiem rozwoju gospodarki, edukacji i więzi społecznych w Europie. Jednakże 10 milionów gospodarstw domowych w Unii Europejskiej nadal nie ma takiego dostępu. Dotyczy to zwłaszcza obszarów wiejskich” — powiedział Stefano Agnelli, dyrektor ds. kontaktów z instytucjami europejskimi w firmie Eutelsat. „Satelitarna komunikacja szerokopasmowa to dostępne już dziś, szybkie i ekonomiczne rozwiązanie, które może pomóc społecznościom dotkniętym wykluczeniem cyfrowym. Rola programu SABER polega na ułatwianiu władzom regionalnym osiągania korzyści z tego rozwiązania i udzielaniu im wskazówek, jak je najefektywniej wdrażać w swoich społecznościach”.

„Zachęcam do udziału w programie wszystkie organy władz regionalnych, które mają problemy z dostępem szerokopasmowym. Mamy 26 wyspecjalizowanych partnerów o ogromnym doświadczeniu we wszystkich aspektach usług szerokopasmowych i programów finansowanych ze środków publicznych”.

Wyniki projektu SABER będą udostępniane w trakcie warsztatów i na jego stronie internetowej. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.project-saber.eu

 

Partnerzy programu:

Consorzio per il Sistema Informativo (CSI Piemonte), Italy

Lepide spa (Emilia Romagna), Italy

Struttura Speciale di supporto Sistema Informativo Regionale (Abruzzo), Italy

TOSP (Toscana Spazio), Italy

CNR-IREA, Italian National Research Council - Institute for Electromagnetic Sensing of the Environment, (Lombardy) Italy

Fundecyt, Spain

Western Norway Research Institute, Norway

Bykle og Vest Hovden, Norway

Devon County Council, United Kingdom

New Economy Manchester, United Kingdom

Niverlan, France

Acreo, Sweden

South West Regional Authority, Ireland

Mid West Regional Authority, Ireland

Sli Nua Development, Ireland

Association "Cities on the Internet", Poland

Regional Center for Innovation and Technology Transfer, Poland

Horizon RD, Slovenia

Mira Telecom, Romania

Eta-2u, Romania

eTrikala, Greece

IT Pro Society Association, Hungary

Eutelsat, France

Astrium, France

Skylogic, Italy

SES Broadband Services, Luxembourg

 

Materiały do pobrania:

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności