Muzeum Łazienki Królewskie

06.05.2013

Pamiętniki króla Stanisława Augusta. Antologia

W dniu 8 maja 2013 roku o godz. 17:30 rozpocznie się  w Muzeum Łazienki Królewskie premiera Pamiętników króla Stanisława Augusta. Częścią wydarzenia będzie uroczyste odsłonięcie popiersia Stanisława Augusta w Promenadzie Królewskiej w okolicy Białego Domku oraz seminarium naukowe w Starej Pomarańczarni poświęcone współczesnym badaniom nad Pamiętnikami z udziałem wybitnych ekspertów z dziedziny historii oraz literatury. Na spotkanie zaprasza Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską Muzeum Łazienki Królewskie.

 

Z okazji premiery pierwszej, polskiej, krytycznej edycji Pamiętników, o godz. 17:30 Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie – Tadeusz Zielniewicz oraz prof. Andrzej Rottermund – Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie i Przewodniczącego Rady Muzeum Łazienki Królewski dokonają uroczystego odsłonięcia popiersia Stanisława Augusta. Część konferencyjna rozpocznie się o godz. 18:00 w Teatrze Stanisławowskim w Starej Pomarańczarni. Wprowadzenie wygłosi prof. Marek Dębowski z Wydziału Polonistyki UJ, redaktor naukowy antologii. Dalszą część spotkania stanowić będzie dyskusja panelowa z udziałem  najwybitniejszych znawców tematu:

  • prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz z Wydziału „Artes Liberales” UW, kierownik Pracowni Literatury Oświecenia IBL PAN (moderator)
  • prof. Zofia Zielińska z Instytutu Historycznego UW
  • prof. Teresa Kostkiewiczowa z Instytutu Badań Literackich PAN
  • prof. Piotr Ugniewski z Instytut Historycznego UW
  • dr Richard Butterwick-Pawlikowski z University College London School of Slavonic and East European Studies
  • dr Dorota Dukwicz z Instytutu Historii PAN

Rękopis Pamiętników obejmujący osiem tomów i z rozkazu carskiego przechowywany w archiwach moskiewskich, przez ponad 100 lat okryty był tajemnicą. Po raz pierwszy Pamiętniki zaprezentowano rosyjskim naukowcom na początku XX w. Od tamtej pory wzbudzają zainteresowanie naukowców z całego świata. Polska edycja jest owocem prac wybitnych historyków i historyków literatury.

Pamiętniki zostały wydane we współpracy z Wydziałem Polonistyki UJ, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Partnerem wydania Pamiętników jest Mennica Polska S. A.

„Pamiętniki Stanisława Augusta są ilustracją skomplikowanych losów ich autora. Mamy tu do czynienia z dziełem pod wielu względami unikatowym, już choćby dlatego, że niewiele jest w historii autentycznych wspomnień władców. Król zaczął pisać pamiętniki w roku 1771 pisał z przerwami, powracając do niego kilkakrotnie. Chciał w nich pokazać nie tyle swoje życie, co historię Polski, a na jej tle swoją historię i swoje racje. Były adresowane do potomności, ale nie tylko w Polsce, także w Europie, stąd wybór francuskiego na język opowieści. […] Zarazem jest to bardzo osobisty autoportret człowieka tamtej epoki, pełen intymnych refleksji, a jednocześnie portret polityka i władcy — jego wizji, nadziei, rozterek i klęsk. Postać, która wyłania się z Pamiętników, to w żadnym wypadku nie „król Staś” z Łazienek, to Stanisław August — intelektualista z wizją polityczną, którego pokonała rzeczywistość, polityk, który stara się udowodnić, że znalazł się w sytuacji bez wyjścia.” – tak o najnowszej publikacji pisze w jej wstępie prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz.

Rezerwacja zaproszeń na seminarium naukowe:      

Emilia Olechnowicz, Kierownik Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską:   

e.olechnowicz@lazienki-krolewskie.pl, tel.: 22 50 60 110.

Materiały do pobrania:

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności