ENEA

01.05.2012

1000 gimnazjalistów dumnych z dziedzictwa

Zakończył się I etap konkursu dla gimnazjalistów „Dumni z dziedzictwa”. Blisko 1000 uczniów klas gimnazjalnych próbowało odpowiedzieć na pytanie „dlaczego powinniśmy być dumni z dziedzictwa narodowego?” za pomocą projektów plastycznych. Na konkurs wpłynęło 95 prac, 10-cio osobowych delegacji z 60 miejscowości. W kwietniu br. Jury wyłoniło zwycięzców.

Do finału konkursu przeszły prace stworzone przez uczniów:
1. Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Czesława Niemena w Świebodzinie.
Praca: wielka księga składająca się z 52 prac plastycznych pogrupowanych w 4 bloki tematyczne: 1) światowe dziedzictwo UNESCO w Polsce 2) dziedzictwo kulturowe w woj. lubuskim 3) zabytki kultury polskiej 4) skarby malarstwa polskiego.


2. Gimnazjum w Jeżewie.
Praca: album plastyczno-fotograficzny pt. „Z naszym dziedzictwem do Europy" opisujący działania uczniów w ramach konkursu. Całość pracy to album i wykonana w drewnie płaskorzeźba.


3. Miejskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Aleksandrowie Łódzkim.
Praca: gra planszowa „Dumni z dziedzictwa”.
4. Gimnazjum im. Władysława Reymonta w Bądkowie.
Praca: haft krzyżykowy, składający się z 42 840 krzyżyków. Widok Łazienek z postaciami nauczyciela historii i jego 5-letniej wnuczki.  Tytuł: „Bo widzisz wnusiu, to było tak…”5. Gimnazjum nr 5 im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.
Praca: witraż wykonany z kolorowej bibuły. Inspiracją dla gimnazjalistów była twórczość Fryderyka Chopina.
W skład Jury weszli przedstawiciele świata nauki i sztuki:


Tadeusz Zielniewicz – historyk sztuki i konserwator zabytków architektury, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie,
Michał Batory – jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich plakacistów,
Leszek Mądzik - scenograf i reżyser teatralny, profesor sztuk plastycznych, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu,
Tomasz Tomaszewski - fotografik, twórca wielu fotografii prasowych, wykładowca w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech,
Łukasz Tomkiewicz – przedstawiciel z ramienia Enea S.A. (organizator konkursu), pasjonat sztuki, grafiki komputerowej i fotografii.

Finaliście zostaną zaproszeni na Finałowe Spotkanie Czwartkowe w Łazienkach Królewskich, podczas którego odbędzie się debata na temat dziedzictwa narodowego oraz  obrona prac przed Jury.

Wszystkie prace, zgłoszone do konkursu biorą udział w walce o Nagrodę Publiczności. Nadesłane zdjęcia prac zostały zamieszczone na profilu Facebook, programu Dumni z dziedzictwa. Użytkownicy portalu mogą głosować na wybrane projekty przyznając im tzw. LIKE’i do końca maja br. Projekt, który zdobędzie ich najwięcej, wygra dla szkoły Nagrodę Publiczności – telewizor plazmowy 42’’. Nagroda zostanie przyznana do 31 maja 2012 roku.

***

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności