Muzeum Łazienki Królewskie

03.07.2013

Kultura francuska w Galerii Plenerowej

Przez trzy letnie miesiące Galeria Plenerowa Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie prezentuje cykl wystaw pt. Francuski Plakat Kulturalny. 13 lipca przy Al. Ujazdowskich zostaną wyeksponowane równocześnie prace Michela Bouveta oraz Alaina Le Querneca – wybitnych grafików francuskich związanych z Polską Szkołą Plakatu.

W sobotę 13 lipca o godz. 12.00 odbędzie się finisaż wystawy Michela Bouveta oraz wernisaż kolejnej – Alaina Le Querneca. Przez cały weekend od 12. do 15. lipca plakaty obydwu artystów prezentowane będą równocześnie. Sobotnie wydarzenie będzie szansą do spotkania ze znakomitymi twórcami, gdyż oprócz samych autorów, swoją obecność w nim zapowiedziało także wiele znanych osobistości ze świata plakatu. 

Obydwaj zaproszeni przez pomysłodawcę i kuratora cyklu, sławnego plakacistę Michała Batorego francuscy artyści, to wybitni współcześni graficy. Łączy ich nie tylko kraj pochodzenia, ale także fascynacja polską szkołą plakatu. Zarówno Alain Le Quernec, jak i Michel Bouvet znaleźli się w gronie twórców zainspirowanych postawą swobodnego przekraczania tradycyjnych zasad w projektowaniu. W pracach obu artystów dostrzec można charakterystyczną dla tzw. Polskiej Szkoły Plakatu perfekcję w przekształcaniu zadanego tematu w syntezę graficzną oraz wolność w stosowaniu środków plastycznych.

Pokazanie projektów w Galerii Plenerowej, czyli na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie od strony Al. Ujazdowskich, pozwala na prezentację plakatów w przestrzeni publicznej – miejscu, z myślą o którym były tworzone. Większość z prezentowanych prac powstała na zlecenie instytucji kultury i dotyczy zapowiedzi przedstawień teatralnych i baletowych, sztuk operowych, koncertów czy wydarzeń muzealnych. Znaczna część, jak zlecenia dla dziennika „Le Monde”, odnosi się do problematyki polityczno-społecznej. Wszystkie plakaty jednak, dzięki uniwersalnemu językowi, są zrozumiałe dla każdego odbiorcy.

Wystawom towarzyszą katalogi zaprojektowane przez profesora Macieja Buszewicza – kierownika Katedry Książki i Ilustracji na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP.

Wystawa pod honorowym patronatem Ambasadora Francji

Francuski Plakat Kulturalny

Michel Bouvet (31.05 – 14.07.2013)

Alain Le Quernec (13.07 – 1.09.2013)

Galeria Plenerowa Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności