Muzeum Łazienki Królewskie

07.08.2013

Kaligrafia Chińska

„Przed przystąpieniem do pisania należy przegnać z głowy wszelkie smutne myśli. Trzeba być w dobrym nastroju i czuć się swobodnym”.

Mieczysław J. Künstler, „Pismo chińskie”, PIW, Warszawa 1970 

W najbliższą sobotę 10 sierpnia 2013 r., w ramach Festiwalu lampionów chińskich, w Muzeum Łazienki Królewskie odbędą się warsztaty kaligrafii chińskiej. Zajęcia będą miały miejsce w Ermitażu, w godz.: 15.00 – 17.00. Kolejne warsztaty przewidziane są na 31 sierpnia 2013 r. Podczas zajęć, goście Muzeum będą mieli okazję nie tylko poznać tajniki kaligrafii chińskiej, lecz także samodzielnie spróbować tej wyjątkowej sztuki. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł również otrzymać niezwykłą pamiątkę - wykaligrafowane na specjalnym papierze ryżowym swoje imię.

Kaligrafię w Chinach stawia się na równi z innymi dziedzinami sztuki, dlatego granice między malarstwem, poezją, a kaligrafią często się zacierają. Sztukę chińskiego pisania praktykuje się przy pomocy tzw. czterech skarbów. Są to: kawałek suchego tuszu, wilgotny kamień, o który pociera się tusz, pędzelek oraz papier ryżowy. Kaligrafia to nie tylko tworzenie pięknych kształtów, ale przede wszystkim proces, w który zaangażowane jest całe ciało i umysł - ćwiczenia te korzystnie wpływają na rozwój psychiczny i na dobre samopoczucie.

Warsztaty prowadzą mistrzowie: Xie Tingting, Piotr Osuch, Michał Wąsowski i Monika Wąsowska.

Wstęp wolny. 

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności