Tooway

17.10.2013

Europa wygrywa z cyfrowym wykluczeniem

Strona internetowa www.broadbandforall.euto zwieńczenie ambitnego projektu mającego zapewnić szerokopasmowy dostęp do Internetu przez satelitę najodleglejszym regionom UE ¾ powiedziała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz ds. agendy cyfrowej.

Szybki, szerokopasmowy Internet za pośrednictwem satelity jest już dostępny we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej. Jest to ważny krok na froncie walki z wykluczeniem cyfrowym. Możliwość korzystania z szerokopasmowego Internetu dla wszystkich obywateli UE stała się faktem wraz z udostępnieniem usług w krajach nadbałtyckich, czyli na Litwie, Łotwie i w Estonii. Kraje te jako ostatnie spośród państw członkowskich znalazły się w zasięgu dostawców usług szerokopasmowego dostępu do Internetu przez satelitę.

Dostęp taki zapewnia maks. szybkość pobierania do 20 Mb/s oraz wysyłania do 6 Mb/s. Dzięki temu obywatele wszystkich państw członkowskich, którzy dotychczas byli wykluczeni cyfrowo, teraz mogą dołączyć do ogólnoświatowej społeczności użytkowników Internetu i uzyskiwać i wymieniać informacje oraz oglądać materiały wideo w wysokiej jakości. Dostępność szerokopasmowego Internetu za pośrednictwem satelity we wszystkich państwach członkowskich UE to ważny krok na drodze ku urzeczywistnieniu wizji „Connected Continent”, czyli łączności na całym kontynencie europejskim ¾ powiedziała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz ds. agendy cyfrowej. Europejska Agenda Cyfrowa (ang. Digital Agenda for Europe, DAE) to flagowa inicjatywa w ramach strategii Europa 2020. Zakłada ona zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu dla wszystkich obywateli UE do końca 2013 r.

Neelie Kroes przemawiała w Parlamencie Europejskim w związku z uruchomieniem nowej strony internetowej pod adresem www.broadbandforall.eu. Strona została stworzona przez Stowarzyszenie Europejskich Operatorów Satelitarnych (European Satellite Operators Association, ESOA) przy wsparciu Komisji Europejskiej. Ma ona na celu ułatwienie dostępu do szerokopasmowego Internetu przez satelitę dla wszystkich obywateli Unii. Uczestnicy wydarzenia pod nazwą „Broadband for all ¾ Towards 100% coverage” (Szerokopasmowy dostęp dla wszystkich ¾ na drodze do 100% pokrycia), zorganizowanego przez Lamberta Van Nistelrooija, członka Parlamentu Europejskiego, mieli okazję zapoznać się z tym nowym, niekomercyjnym narzędziem internetowym. Udostępnia ono obywatelom Unii praktyczne informacje oraz daje możliwość znalezienia lokalnego dostawcy usług, który zapewni im dostęp do szerokopasmowego Internetu, niezależnie od lokalizacji. 

Dzięki znacznym inwestycjom branży satelitarnej w technologię i rozwój usług obywatele Unii mają efektywny i przystępny cenowo dostęp do szerokopasmowego Internetu niezależnie od miejsca zamieszkania. To ważny krok w kierunku realizacji wizji łączności na całym kontynencie europejskim ¾ powiedział Michel de Rosen, przewodniczący ESOA, prezes i dyrektor generalny Eutelsat. W odróżnieniu od usług naziemnych, satelitarne usługi szerokopasmowe zapewniają natychmiastowy dostęp do treści w nawet najodleglejszych regionach. Dzięki temu gospodarstwa domowe w obszarach miejskich i podmiejskich będących poza zasięgiem infrastruktury naziemnej mogą przesyłać duże ilości danych i korzystać z transmisji wideo ¾ dodał de Rosen.

Lambert van Nistelrooij, poseł Parlamentu Europejskiego: Walka z wykluczeniem cyfrowym oraz dążenie do zapewnienia dostępu do szybkiego Internetu w całej Europie już dziś, bez czekania, aż zostaną zrealizowane długofalowe projekty budowy infrastruktury naziemnej, może potencjalnie stworzyć nowe miejsca pracy, również w peryferyjnych regionach Europy.

Neelie Kroes, która omawiała z przedstawicielami branży, członkami Parlamentu Europejskiego oraz ustawodawcami kwestię tego, co jeszcze można zrobić, aby zapewnić wszystkim obywatelom Unii właściwe wsparcie w zakresie dostępu do szerokopasmowego Internetu przez satelitę. Najnowsza generacja satelitów o wysokiej przepustowości zrewolucjonizowała dostarczanie usług szerokopasmowych. Przełożyło się to również na większą szybkość transmisji danych oraz objęcie zasięgiem większej liczby klientów przy jednoczesnym znacznym obniżeniu kosztów dla użytkowników końcowych.

Technologia satelitarna została już doceniona i włączona do krajowych programów zapewniania dostępu do szerokopasmowego Internetu w Irlandii, Walii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, na Cyprze oraz w wielu innych regionach. Najnowsza generacja satelitów odgrywa też kluczową rolę w zapewnianiu komunikacji dla służb ratowniczych i administracji publicznej na wypadek sytuacji kryzysowych. Na przykład satelitarne usługi szerokopasmowe zostały wykorzystane do zapewnienia dostępu do Internetu dla szpitali, służb ratowniczych i agencji obrony cywilnej w następstwie trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło włoski region Emilia-Romania w 2012 r.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.broadbandforall.eu lub www.esoa.net.

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności