Muzeum Łazienki Królewskie

28.05.2012

Michał Batory – Plakat

Od 1. czerwca 2012 r. w Muzeum Łazienki Królewskie będzie można podziwiać prace znanego plakacisty – Michała Batorego. W Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich zaprezentowanych zostanie ponad 60 plakatów wybranych osobiście przez artystę. Z okazji otwarcia wystawy, 1.czerwca br., o godz. 19:15, organizatorzy zaplanowali koncert przy Pomniku Chopina, na którym wystąpią Karolina Cicha oraz gość specjalny Mamadou Diouf. Wystawa potrwa do 1 lipca  2012 r.

W ubiegłym roku trzymiesięczną wystawę prezentującą 75 prac Michała Batorego zorganizowało paryskie Muzeum Les Arts Décoratifs w Luwrze. Część z nich pojawi się również w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wystawie plakatów towarzyszyć będzie ekspozycja okładek książkowych zaprojektowanych przez artystę dla wydawnictwa Drzewo Babel, które zobaczyć będzie można w Starej Pomarańczarni.

Ponadto w Starej Pomarańczarni przez cały czerwiec emitowany będzie film ukazujący warsztat pracy artysty. Jest to zapis monograficznej wystawy Michała Batorego , która odbyła się w ubiegłym roku w Muzeum Les Arts Décoratifs. Ukazuje ekspozycję obiektów, za pomocą których Batory buduje swoje kompozycje graficzne – wykorzystując fotomontaż, kolaż lub kreując od zera unikalne i poetyckie przedmioty. Film, który uchwycił niesamowitą atmosferę stworzoną na paryskiej wystawie, został wykonany na zamówienie Muzeum Łazienki Królewskie.

Batory jest absolwentem łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1987 r. mieszka w Paryżu.  To jeden z najbardziej cenionych plakacistów na świecie. Tworzy oprawę graficzną dla prestiżowych teatrów, ośrodków i instytucji kulturalnych. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego prace były wystawiane w licznych galeriach na całym świecie.

Realizuje zamówienia związane z przedstawieniami teatralnymi, koncertami, festiwalami, operami, spektaklami tanecznymi, współpracuje z wydawnictwami. Znany jest z twórczości związanej z plakatem artystycznym, unika komercyjnych przedsięwzięć. Jest w pełni niezależnym i bezkompromisowym artystą.

W jego pracach trudno doszukać się dosłowności, pozostawia odbiorcy interpretację prac. W wywiadach często zaznacza, że cel, jaki sobie stawia przy tworzeniu plakatów, to właśnie brak jednej odpowiedzi, jednej możliwej interpretacji. Uważa, że dobry plakat powinien być zaszyfrowany, inaczej staje się nudny i banalny. Artysta chętnie podkreśla w wypowiedziach, że galerią dla jego prac są ulice, a  publicznością – przechodnie.
Lubi w swoich projektach poddawać przedmioty metamorfozom, zmianom, nadając im nienaturalne formy. Innym razem ożywia przedmioty, a ciała uprzedmiotawia. Jego dzieła często balansują na pograniczu świata realnego i form wyimaginowanych. Wszystkie charakteryzuje jedna podstawowa cecha: zawsze na długo pozostają w pamięci.

Michał Batory jest jednym z nielicznych, którzy nie tylko poza granicami kraju, ale i w Polsce walczą o przywrócenie plakatowi jego świetności. Pracuje dla teatrów w Poznaniu, Bydgoszczy, Chorzowie – wszędzie tam, gdzie twórcy, organizatorzy i sponsorzy krajowych spektakli oraz innych wydarzeń kulturalnych nie wahają się zaufać afiszowi jako sztuce komunikatu.

Od siedemnastu lat artysta projektuje oprawy do wszystkich tytułów wydanych przez warszawskie wydawnictwo Drzewo Babel. Jego charakterystyczne okładki do prozy Paulo Coelho stały się znakiem rozpoznawczym na polskim rynku księgarskim. Współpracę z artystą nawiązało także Muzeum Łazienki Królewskie dla którego twórca wykonał w ostatnim czasie plakaty do wystaw: Rembrandt i inni. Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta oraz Skarb z Kijowa. Złoty Poczet. Królewska Kolekcja Medali Stanisława Augusta.

WYBRANE PLAKATY ZAPROJEKTOWANE PRZEZ MICHAŁA BATOREGOWYBRANE OKŁADKI KSIĄŻEK ZAPROJEKTOWANE PRZEZ MICHAŁA BATOREGOV5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności