Muzeum Łazienki Królewskie

29.05.2012

Festiwal Kultury Chińskiej

Przez cały czerwiec 2012 r. w Łazienkach Królewskich w Warszawie trwa Festiwal Kultury Chińskiej. W ramach festiwalu zaplanowano: występy Teatru Chińskiego z Shenzen – Zespołu Sztuk Widowiskowych Wuzhou, występy artystyczne zespołów folklorystycznych z Chengdu, otwarcie Herbaciarni z Chengdu oraz rodzinne warsztaty Stare Smokowisko. Festiwal związany jest  z udostępnieniem Alei Chińskiej po rewitalizacji oraz premierą Festiwalu Lampionów Chińskich.

Inaugurację festiwalu zaplanowano na 01. czerwca 2012 r., podczas której, o godz. 21:00 w Alei Chińskiej odbędzie się premiera Festiwalu Lampionów Chińskich. O godz. 21:30 w Teatrze Stanisławowskim w Starej Pomarańczarni, odbędzie się spektakl Teatru Chińskiego z Shenzen. Zespół Sztuk Widowiskowych Wuzhou zaprezentuje przedstawienie nawiązujące do historii Chin, przedstawi chińską sztukę, tradycję i zwyczaje oraz spróbuje zinterpretować chińskie obrazy i symbole. Za pomocą nowoczesnych technik tańca, efektów wizualnych i muzycznych pokaże na scenie artystyczną i kulturalną esencję Chin. Występy Teatru będzie można podziwiać także 02. czerwca br. o godz. 21:30, w Amfiteatrze.

W drugiej połowie czerwca planowane jest otwarcie Chińskiej Herbaciarni z Chengdu oraz występy chińskich zespołów folklorystycznych z tego samego miasta. Z okazji obchodów Festiwalu Chińskiego i Roku Smoka Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie przygotował warsztaty rodzinne „Stare Smokowisko”. Pod koniec czerwca w Ermitażu odbędą się zajęcia, w ramach których zaplanowano chińskie opowieści, teatr cieni, naukę sztuki origami oraz inne atrakcje dla małych i dużych!

Przez cały czerwiec, codziennie od godziny 21:00 do 23:00 można będzie spacerować Aleją Chińską oświetloną blaskiem lampionów, na odcinku od Promenady Królewskiej do budynku Nowej Oranżerii. Natomiast w lipcu i sierpniu w każdy weekend (piątek, sobota, niedziela) również w godzinach 21.00-23.00.

Festiwal Kultury Chińskiej związany jest z udostępnieniem Alei Chińskiej po trwającej od marca br. rewitalizacji. Przywrócenie pierwotnych walorów Alei Chińskiej stanowi jeden z etapów Programu Rewitalizacji Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (2011-2015). W ramach prowadzonych od 2011 r. prac wymieniona została niewłaściwa i zniszczona nawierzchnia asfaltowa, jaką pokryto po II. Wojnie Światowej część parkowych alejek. Specjalna, utwardzona nawierzchnia mineralna (według europejskiej technologii tegra-plazadur) jest bardziej estetyczna, zapewnia lepszy komfort spacerów i lepsze warunki roślinom otaczającym drogę, ze względu na zdolność przepuszczania wody. Nawiązuje ona do historycznego wyglądu alei spacerowych w Łazienkach Królewskich. Dzięki rewitalizacji Alei Chińskiej każdy z Ogrodów (Królewski, Belwederski, Modernistyczny) stanie się czytelną atrakcją stylu, jaki w swoim czasie odpowiadał poszczególnym epokom.

Aleja Chińska powstała w 1780 roku w miejscu Drogi Wilanowskiej, z inicjatywy króla Stanisława Augusta. Był to wyraz europejskiej fascynacji chińską cywilizacją, sztuką i ogrodami w epoce oświecenia. Aleja Chińska o długości 1130 m., biegnie z północy na południe przez cały ogród. Łączy ona XVIII-wieczny Ogród Królewski, XIX-wieczny Ogród Belwederski oraz XX-wieczny Ogród Modernistyczny.

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności