Muzeum Łazienki Królewskie

11.06.2014

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival w Łazienkach Królewskich

Od 21 czerwca do 20 lipca, przez pięć letnich weekendów, w Ogrodzie Muzeum Łazienki Królewskie odbywać się będzie wyjątkowy festiwal muzyczny - Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival. Letnią rezydencję króla Stanisława Augusta wypełnią dźwięki muzyki klasycznej, jazzowej i tradycyjnej. Wybitni artyści z Polski i z zagranicy wykonają blisko 150 koncertów, których będzie można wysłuchać w miłej, letniej atmosferze, na łonie natury.

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych lata. Nie ma tu ogromnych konstrukcji scenicznych i inwazyjnego nagłośnienia. Koncerty odbywają się w cichych, malowniczych zakątkach Ogrodu, bezpośrednio na trawie. Dzięki temu muzyki można słuchać w przyjemnej atmosferze, z rodziną i przyjaciółmi, a artyści dostępni są na wyciągnięcie ręki.

  W ramach tegorocznej edycji Festiwalu, przez 5 letnich weekendów, na 6 scenach zagra ponad 300 artystów z kraju i ze świata. Zeszłoroczna edycja Festiwalu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania - podczas pierwszej jego edycji Łazienki Królewskie odwiedziło aż 70 tysięcy słuchaczy! To dowód na to, że muzyka jest dla wszystkich, młodszych i starszych, a także muzyków–amatorów, którzy mogą spróbować swoich sił w koncertach na żywo – mówi Ryszard Kubiak, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu.

Nieprzypadkowo wybraliśmy rozpoczęcie Festiwalu Strefa Ciszy w dniu Święta Muzyki, 21 czerwca. Tego samego dnia, nasi zagraniczni Partnerzy projektu Ogrody Światła, we Francji, Rosji, Niemczech oraz w Chinach, celebrują ten dzień organizując otwarte koncerty w otoczeniu przyrody. – mówi Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie – W tym dniu gościmy w Łazienkach Królewskich francuski zespół Zamku Château de Lunéville, naszej partnerskiej rezydencji. Tego samego dnia w Pałacu na Wyspie, odbędzie się uroczyste otwarcie królewskiej Kolekcji Obrazów Stanisława Augusta oraz wystawy z cyklu Stanisław August mecenas i kolekcjoner - Tajemnica klejnotu Stanisława Augusta.

W latach 2011-2013 poddano kompleksowej konserwacji 105 obrazów wraz z ich zabytkowymi ramami. Warto jeszcze raz przyjść do Pałacu na Wyspie, aby zobaczyć Królewską kolekcję po konserwacji w odnowionych pomieszczeniach – mówi Izabela Zychowicz, kierownik Ośrodka Muzealnego.

Podczas pięciu weekendów festiwalowych na scenach plenerowych, a także w Amfiteatrze i Teatrze Stanisławowskim usłyszeć będzie można artystów światowego formatu. Szczególnym uznaniem publiczności cieszą się:

  Paolo Pandolfo - nie tylko arcymistrz violi da gamba, ale również jedyny na świecie gambista jazzujący. Wraz ze swym bratem - trębaczem jazzowym oraz znakomitymi muzykami z Włoch, Norwegii i Hiszpanii, przedstawią program zatytułowany Travel Notes, w którym wykonują własne kompozycje inspirowane muzyką z różnych stron świata.

Rosyjska Orkiestra Rogów - zespół absolutnie unikalny w skali światowej. Poprzez swą działalność wskrzesza zapomnianą, XVIII-wieczną rosyjską tradycję orkiestr rogów, która nie ma swego odpowiednika w całej kulturze europejskiej.

 Niezwykłe połączenie: Władysław "Adzik" Sendecki- według New York Village Voice, jeden z pięciu najlepszych pianistów jazzowych na świecie oraz Atom String Quartet- jeden z kilku na świecie kwartetów smyczkowych grających jazz. Ich koncert na festiwalu Strefa Ciszy będzie polską prapremierą ich nowego, wspólnego projektu.

Quartuor Stanislas - zespół-rezydent Zamku Château de Lunéville. Nazwa zespołu pochodzi od imienia króla Stanisława Leszczyńskiego - ostatniego Księcia Lotaryngii, który rządził i mieszkał w Zamku w Lunéville przez prawie 30 lat.

Arte dei Suonatori - występ najlepszej polskiej orkiestry barokowej z Koncertami Branderburskimi J.S.Bacha to prawdziwa uczta nie tylko dla fanów muzyki dawnej.

String Big - Band, czyli Sinfonia Viva i Krzysztof Herdzin. Czy orkiestra smyczkowa może przeobrazić się w big-band? Jeżeli zabiorą się za to tak utalentowani artyści - wszystko jest możliwe!

Milos Valent, Jan Rokyta i Solamente Naturali - pełen niespodzianek, wirtuozowski i porywający program będący podróżą po znanych i mniej znanych krainach Europy.  Marcin Masecki z orkiestrą Polonezy - jeden z wielu ciekawych i niezwykle oryginalnych projektów Maseckiego, który tym razem bierze na warsztat najbardziej polski z polskich tańców.

Orkiestra Dęta OSP Nadarzyn - uważana za jedną z najlepszych orkiestr dętych w Europie, przyjedzie na festiwal Strefa Ciszy prosto z tournée w Grecji. Ich żywiołowy i widowiskowy koncert należeć będzie do największych atrakcji finałowego weekendu festiwalu. Artyści, a wśród nich obiecujący młodzi wirtuozi, zaprezentują bogaty repertuar skierowany do zróżnicowanej publiczności.

Szczególne miejsce w grupie Gości Łazienek Królewskich zajmują dzieci i rodziny, dlatego nie mogło zabraknąć dla nich specjalnych atrakcji- mówi Magdalena Lewna, Kierownik Ośrodka Edukacji Muzealnej, dlatego Festiwalowi będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny, kierowany do młodszych uczestników i ich rodziców. Będą to warsztaty rodzinne, happeningi oraz koncerty dla Melomaluszków.

Fotorelację z Festiwalu Strefa Ciszy będzie można oglądać na Facebooku: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie oraz na Instagramie: www.instagram.com/lazienkimuzeum. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.strefaciszyfestival.pl. Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są także na Twitterze: www.twitter.com/lazienkimuzeum .

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festiwal odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Festiwalu jest Mecenas Muzeum Łazienki Królewskie - PZU. Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich oraz Fundacja Ogrody Muzyczne. Partnerzy: eBilet.pl oraz Hotel Belwederski Warszawa. Patronat medialny: magazyn Presto. Prosto o muzyce klasycznej, portal Koncertomania.pl oraz Polskie Radio RDC.

Kontakt dla mediów:

Ewa Kozłowska-Szymczyk

5group, victoria promotion

502 782 783;

ewa.kozlowska-szymczyk@v5group.pl                             

Materiały do pobrania:

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności