Muzeum Łazienki Królewskie

11.06.2014

"Stanisław August - autor i bohater Pamiętników" - wykład naukowy w Łazienkach Królewskich

12 czerwca br. o godz. 17.00 w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, w Teatrze Stanisławowskim odbędzie się wykład prof. Zofii Zielińskiej „Stanisław August – autor i bohater Pamiętników”.

Podczas wykładu porównane zostaną dwa portrety monarchy: ten, który wyłania się z „Pamiętników” i ten, który znamy dzięki trudowi historyków. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu człowiek, któremu przyszło panować w czasach tragicznych, spełnił zadanie, które postawiło przed nim życie.

Będzie to ostatnie spotkanie z cyklu „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”, organizowanego przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską Muzeum Łazienki Królewskie wspólnie z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Cykl cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności – w wykładach wzięło udział ponad tysiąc słuchaczy.

„Pamiętniki króla Stanisława Augusta” (wybór tekstu prof. Dominique Triaire, redakcja prof. Marek Dębowski) - jeden z najważniejszych i najciekawszych dokumentów epoki, w której powstały. Dzieło obejmujące lata 1732 – 1778 pokazuje bogatą panoramę Europy i Rzeczypospolitej epoki oświecenia – kultury, obyczajów i rozgrywek politycznych. „Pamiętniki” to nie tylko wydarzenia, ale przede wszystkim ludzie - władcy, ich ministrowie i doradcy, przywódcy stronnictw politycznych, twórcy kultury oświecenia europejskiego i polskiego, a także damy z otoczenia królewskiego. Wszystkie te postaci zostały niezwykle trafnie opisane przez Stanisława Augusta, a ich literackie portrety stanowią niewątpliwy walor „Pamiętników”.

Wstęp wolny.

Kontakt dla mediów:

Ewa Kozłowska-Szymczyk

pr manager

 v5group, victoria promotion

tel.: 502 782 783

e-mail: ewa.kozlowska-szymczyk@v5group.pl

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności