Muzeum Łazienki Królewskie

07.08.2014

Drugi weekend III Festiwalu Lampionów w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na kolejny weekend z kulturą i sztuką Dalekiego Wschodu. 9 i 10 sierpnia Goście Muzeum będą mieli okazję zapoznać się z techniką laki azjatyckiej i ceremonią parzenia herbaty. Dorosłych zachęcamy do udziału w kolejnych zajęciach qigongu, zaś najmłodszych do zabawy podczas warsztatów z cyklu „Wyspa Bajek”. Po aktywnie spędzonym czasie, zapraszamy na chwilę kontemplacji i relaksu w orientalnej scenerii nowo otwartego Ogrodu Chińskiego.

9 i 10 sierpnia o godzinie 10:00 odbędą się kolejne warsztaty qigongu z cyklu „Zaczerpnij zdrowia w ogrodach Łazienek Królewskich”. Najbliższe dwa treningi - „Zhan Zhuang” („Stojąc jak drzewo”) -będą oparte o system ćwiczeń, w którym praktycznie nie ma ruchu zewnętrznego. Zajęcia prowadzi Jan Gliński, wieloletni adept Taiji Quan, który od 15 lat doskonali swoje umiejętności pod kierunkiem Ly Chuan Zheng’a, mistrza siódmej generacji szkoły Yang Jia Lao Jia Taiji Quan. Warsztaty qigongu odbywają się w każdą sierpniową sobotę i niedzielę o godzinie 10:00 na trawniku przy Pałacu Myślewickim, w niepogodę - w pawilonie w podkowie Podchorążówki. Wstęp wolny.

Wszystkich amatorów aromatycznej herbaty zapraszamy w sobotę o godzinie 16:00 na ceremonię parzenia herbaty. Pokaz odbędzie się w Herbaciarni, a tłem muzycznym wydarzenia będzie tradycyjna muzyka chińska. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja: nr tel.: 22 50 60 183, e-mail: edukacja@lazienki-krolewskie.pl, koszt biletu 10 zł.

W niedzielę o godzinie 11.00 w Pałacu na Wyspie odbędą się warsztaty rodzinne „Wyspa Bajek”. Podczas zajęć przeniesiemy się do magicznej krainy zapachów, która zainspiruje dzieci do stworzenia wspólnie z rodzicami małych dzieł sztuki. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 3 - 5 lat. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja: tel.: 22 50 60 102, e-mail: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl; bilet rodzinny (dziecko i opiekun) kosztuje 15zł.

Młodzież i dorosłych zapraszamy w niedzielę o godzinie 12:00 na warsztaty laki azjatyckiej, które odbędą się w Starej Kordegardzie. Podczas najbliższego spotkania poznamy techniki laki orientalnej i zobaczymy czym laka europejska różni się od chińskiej. Korzystając z metod pradawnych chińskich mistrzów stworzymy unikalne wzory na drewnianych pałeczkach. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: e-mail: edukacja@lazienki-krolewskie.pl, koszt biletu 10 zł.

W niedzielę o godzinie 16:30 odbędzie się kolejny spacer po Ogrodzie Chińskim z przewodnikiem. Podczas spotkania dowiemy się czym była moda na „chinoiserie”, której zwolennikiem był król Stanisław August oraz przyjrzymy się formom tradycyjnej architektury Wschodniej Azji. Wstęp wolny. Zapraszamy również do samodzielnego, rodzinnego odkrywania tajemnic chińskiej kultury i sztuki z mapką „Lwy, smoki i feniksy…”. Mapka w dwóch wersjach językowych (polskiej i chińskiej) jest dostępna w kasach Muzeum w cenie 2 zł.

Z kolei w środę 13 sierpnia o godzinie 10:00 zapraszamy seniorów na orientalny spacer po Łazienkach Królewskich w towarzystwie instruktora nordic walking. Podczas spotkania poznamy Ogród Chiński i poszukamy XVIII-wiecznej mody chinoiserie w zabytkowych obiektach Muzeum. Miejsce spotkania - Stara Kordegarda, wstęp wolny. Do końca września w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykoli można również zwiedzić wystawę „Chinoiserie w Łazienkach Królewskich”. Na wystawie prezentowane są dzieła sztuki „chinoiserie” z XVIII-wiecznych zbiorów Muzeum, pochodzące zarówno z wystroju i wyposażenia wnętrz, elementów architektonicznych jak i ogrodowych. Fotografiom na 15 wielkoformatowych planszach towarzyszy esej dr Izabeli Kopani – autorki pracy naukowej „Rzeczy – Ogrody – Wyobrażenia. Chiny w kulturze Rzeczypospolitej czasów Stanisława Augusta”.

Przez cały okres trwania III Festiwalu Lampionów Goście Muzeum mogą także spacerować najdłuższą w ogrodach Łazienek Królewskich, udekorowaną lampionami, Aleją Chińską. Do końca września aleja będzie rozświetlona magicznym blaskiem lampionów aż do godziny 23:00.

Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl, na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

Patronem medialnym cyklu „Wyspa Bajek” jest Radio Bajka i portal czasdzieci.pl

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności