Muzeum Łazienki Królewskie

03.09.2014

Opera Agrippina G.F. Händla pierwszy raz w Polsce w Łazienkach Królewskich

6 września o godzinie 18.00 w Muzeum Łazienki Królewskie, po raz pierwszy w Polsce, zostanie wystawiona Agrippina – opera mistrza barokowej muzyki, Georga Friedricha Händla. Do niedzieli 14 września, na zabytkowej scenie XVIII-wiecznego Teatru Stanisławowskiego warszawska publiczność będzie mogła oglądać spektakl w reżyserii Natalii Kozłowskiej, ze znakomitą obsadą solistów.

Teatr Stanisławowski w Starej Pomarańczarni to jeden z niewielu zachowanych, autentycznych XVIII-wiecznych teatrów dworskich w Europie i jedyny taki w Polsce. Otwarto go 226 lat temu, 6 września 1788 roku. Pierwszym publicznym przedstawieniem był Henryk VI na łowach, Wojciecha Bogusławskiego, wystawiony w 1791 roku. W Teatrze Stanisławowskim oglądano sztuki teatralne, muzyczne, spektakle baletowe. Występowali tutaj najwybitniejsi polscy aktorzy od XVIII do XX wieku, od Kazimierza Owsińskiego, Barbary Sierakowskiej, Karola Świerzawskiego po Aleksandra Zelwerowicza, Leona Schillera, Jerzego Leszczyńskiego, Stanisławę Wysocką czy Janinę Szylliniżankę.

Agrippina w Teatrze Stanisławowskim to debiut tej opery w Polsce i pierwsze od dawna przedstawienie operowe zrealizowane specjalnie dla tej sceny. Pomysłodawczynią i autorką nowoczesnej inscenizacji spektaklu dla zabytkowego wnętrza Teatru jest utalentowana reżyserka, Natalia Kozłowska.

Agrippina to niezwykle aktualna czarna komedia polityczno-miłosna, opowiedziana językiem XVIII-wiecznej opery, pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Wirtuozowskie arie, błyskotliwe libretto, uniwersalne treści, bliskie współczesnemu odbiorcy, oraz intrygująca akcja, osnuta wokół ponadczasowych emocji i wartości, jak miłość, władza, polityka, zdrada, sprawiają, że jest to opera często wystawiana w Europie i lubiana przez publiczność. Wysoki poziom artystyczny przedstawienia gwarantują wybitni śpiewacy, występujący na wielu scenach europejskich, m. in.: Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Wojtek Gierlach, Artur Stefanowicz, Artur Janda oraz Royal Baroque Ensemble pod dyrekcją Lilianny Stawarz. Informacje na temat sztuki znajdują się na stronie internetowej www.agrippina.drammapermusica.pl

Według krytyków Agrippina ma najlepsze libretto spośród wszystkich, do których Händel pisał muzykę. Tytułowa bohaterka po otrzymaniu wiadomości o tragicznej śmierci męża, Cezara Klaudiusza, rozpoczyna misternie utkaną intrygę, by osadzić na tronie Nerona, syna z poprzedniego związku. Ceremonię jego nominowania przerywa wieść, że Klaudiusz został ocalony, a swego wybawcę Ottona powołał na następcę. Agrippina nie poddaje się i próbuje unicestwić plany męża. Wszystko komplikuje Poppea, o którą równie zacięcie jak o tron walczą Klaudiusz, Neron i Otton. Która namiętność okaże się silniejsza? Miłość czy władza? Kogo wybierze Poppea?

Obok znanych wykonawców w spektaklu wystąpią młodzi artyści, wyłonieni w drodze ogólnopolskich przesłuchań. Dla niektórych z nich występ w Agrippinie będzie debiutem scenicznym. Do wykonania poszczególnych partii solowych w operze przygotowywali się przez ostatnich kilka tygodni pod okiem wybitnych śpiewaków, a równocześnie wykładowców i pedagogów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, podczas nieodpłatnego kursu mistrzowskiego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dramma per Musica.

Spektakle Agrippiny w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich odbędą się 7 września o godzinie 18:00, 12 września o godzinie 19:00, 9 września o godzinie 19.00 oraz 14 września o godzinie 18:00. Bilety można nabyć w kasach Muzeum Łazienki Królewskie oraz na godzinę przed spektaklem w kasie w Starej Pomarańczarni, a także za pośrednictwem serwisu: www.bilety24.pl.

Organizatorami spektaklu są: Stowarzyszenie Dramma per Musica, Muzeum Łazienki Królewskie i Warszawska Opera Kameralna. Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Warszawy oraz Ambasador Republiki Federalnej Niemiec.

Materiały do pobrania:

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności