Muzeum Łazienki Królewskie

03.11.2014

Oświeceniowa republika władców - wykład naukowy w Łazienkach Królewskich

5 listopada 2014 roku o godzinie 17:00 w Pałacu na Wyspie odbędzie się wykład dr Moniki Michałowicz „Leopold II i oświeceniowa utopia. Reforma florenckich Uffizi”. Będzie to drugi wykład z cyklu „Oświeceniowa republika władców”, organizowanego przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z prof. Andrzejem Pieńkosem z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas wykładu dr Michałowicz przybliży słuchaczom postać Leopolda II Habsburga Lotaryńskiego, który, jako Pietro Leopoldo, Wielki Książę Toskanii, okazał się wcieleniem ideału władcy-filozofa. Wraz z gronem uczonych i oddanych współpracowników podjął próbę przebudowy Księstwa podupadającego od złotej epoki Medyceuszy, obejmując głęboką reformą również instytucje naukowe i artystyczne. Kulminacją jego działań była reorganizacja, a właściwie ponowna fundacja i otwarcie dla publiczności w 1769 roku florenckiej Galerii Uffizi. Było to ogromne przedsięwzięcie, ściśle związane z najbardziej doniosłymi przekonaniami i dążeniami epoki. Innymi słowy, doszło do spotkania wszystkich elementów oświeceniowej utopii, co pozwala wejrzeć w oświeceniową wizję świata i zrozumieć, jaką rolę miała w nim pełnić sztuka.

Wstęp na wykłady jest wolny.

Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl, na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności