Muzeum Łazienki Królewskie

28.11.2014

Czym jest historia filozofii? – wykład naukowy w Łazienkach Królewskich

4 grudnia br. o godzinie 18:00 w Pałacu na Wyspie odbędzie się kolejny wykład z cyklu Medytacje filozoficzne. Podczas najbliższego spotkania podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie: Czym jest historia filozofii? Wykład wygłosi prof. Szymon Wróbel z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Relacje między filozofią a historią filozofii zawsze były i są głównym zagadnieniem filozofii. Przez stulecia historia filozofii była przede wszystkim sztuką pozycjonowania. Tukidydesa wystawiano przeciwko Platonowi, Spinozę przeciwko Hobbesowi, Nietzschego przeciwko Freudowi, Foucaulta przeciwko Lacanowi, Agambena przeciwko Derridzie. Najbliższy wykład będzie próbą obrony historii filozofii, w której nie chodzi już o sztukę przeciwstawiania sobie pozycji, nie chodzi o rekonstrukcję linearnej historii kolejnych wielkich podmiotów, nie chodzi także o „dialektykę” i dialektyczne przechodzenie nazwiska w kolejne nazwisko, ale sztukę poszukiwania momentów rozbłyśnięcia danej myśli i wzniecenia przez nią intelektualnego pożaru i kulturowego przesilenia.

Szymon Wróbel - psycholog i filozof, absolwent psychologii na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu. W 1996 r. obronił pracę doktorską, a w 2003 r. habilitował się w IFIS PAN w Warszawie. Stypendysta Institut für die Wissenschaften vom Menschen w Wiedniu. Przez ostatnie lata pracownik Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Trzykrotnie nominowany do nagrody literackiej Paszporty Polityki (1997, 2003, 2004). Opublikował: Odkrycie nieświadomości w serii Monografie Humanistyczne w Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Galaktyki, biblioteki, popioły (z zakresu filozofii literatury), Władza i rozum. Stadia rozwojowe krytycznej teorii społecznej, Granice polityczności.

Medytacje filozoficzne – cykl wykładów naukowych organizowanych przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie oraz Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi. Opieka merytoryczna i moderowanie dyskusji – prof. Cezary Wodziński. Dotychczas gośćmi cyklu byli m.in.: prof. Krzysztof Pomian, prof. Zygmunt Bauman, prof. Jerzy Vetulani, Serhij Żadan oraz prof. Michał Paweł Markowski.

Wstęp na wykłady jest wolny.

Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl, na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

Kontakt dla mediów:

Ewa Kozłowska-Szymczyk

pr manager

v5group, victoria promotion

 tel.: 502 782 783

 e-mail: ewa.kozlowska-szymczyk@v5group.pl www.v5group.pl

Materiały do pobrania:

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności