Muzeum Łazienki Królewskie

26.11.2014

Władcy „nieznoszący poetów i malarzy” - wykład naukowy w Łazienkach Królewskich

3 grudnia br. o godzinie 17:00 w Pałacu na Wyspie odbędzie się trzecie spotkanie z cyklu Oświeceniowa republika władców. Tym razem prof. Barbara Arciszewska wygłosi wykład Władcy „nieznoszący poetów i malarzy”, czyli o niezrozumianym patronacie artystycznym królów Wielkiej Brytanii - Jerzego I (1714-1727) i Jerzego II (1727-1760).

Słowa „I hate all Boets and Bainters” (Nienawidzę wszystkich poetów i malarzy), przypisane przez angielskich historyków Jerzemu II, dobrze oddają tradycyjny sposób widzenia braków królewskiego patronatu artystycznego w okresie panowania pierwszych monarchów dynastii hanowerskiej. Ten drwiący stosunek angielskich historiografów do „niemieckich” władców był w dużej mierze wynikiem podobnie sarkastycznej oceny mecenatu Jerzego I i Jerzego II przez współczesne im elity, zdominowane przez rodzimych koneserów sztuki, takich jak Lord Burlington, Earl of Leicester czy Earl of Pembroke. Wykład będzie próbą zrewidowania tych tradycyjnych opinii i wykazania, jak wiele angielska kultura XVIII wieku zawdzięcza artystycznym upodobaniom obu hanowerskich władców. Od palladiańskiej architektury (podziwianej przez Stanisława Augusta), przez krajobrazowe ogrody, aż po nowoczesne malarstwo rodzajowe, wpływ obu Jerzych na sztukę Anglii i Europy okazuje się bardziej znaczący, niż do tej pory przypuszczano.

Oświeceniowa republika władców – cykl wykładów naukowych organizowany przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z prof. Andrzejem Pieńkosem z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Najbliższe wykłady z cyklu Oświeceniowa republika władców:

 14 stycznia - Andrzej Pieńkos, Apogeum szwedzkiej kultury za Gustawa III i śmierć w operze

 11 lutego - Agnieszka Rosales Rodríguez, Watteau, Wolter i Fryderyk Wielki, czyli o francuskiej modzie na pruskim dworze

Wstęp na wykłady jest wolny.

Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl, na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

Kontakt dla mediów:

Ewa Kozłowska-Szymczyk

pr manager

v5group, victoria promotion

 tel.: 502 782 783

 e-mail: ewa.kozlowska-szymczyk@v5group.pl www.v5group.pl

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności