Muzeum Łazienki Królewskie

13.01.2015

„Moralność życia publicznego” - wykład profesor Magdaleny Środy w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza 15 stycznia o godzinie 18:00 do Pałacu na Wyspie na wykład prof. Magdaleny Środy „Moralność życia publicznego”. Będzie to kolejne spotkanie w ramach cyklu „Medytacje filozoficzne” organizowanego przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską i Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi.

Jesteśmy przekonani, że moralność jest czymś uniwersalnym, jednolitym, teonomicznie uzasadnionym. Tymczasem moralność składa się z różnych, odmiennych sfer: prywatnej, społecznej, obywatelskiej, ogólnoludzkiej. W każdej z nich obowiązują inne wartości, inne zasady, inne zobowiązania. Szczególnie radykalny podział występuje miedzy sferą tego co prywatne i tego co publiczne. Zwracali na to uwagę Leo Strauss, Hannah Arendt, J. Habermas. Treścią wykładu będzie próba odpowiedzi na pytania jakie są historyczne przyczyny tego podziału, aksjologiczne konsekwencje i w jaki sposób teoria „sfer moralnych” przekłada się na praktykę.

Profesor UW, dr hab. Magdalena Środa pracuje w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofia polityczną i problematyką gender. Jest autorką wielu publikacji z zakresu filozofii politycznej i moralnej oraz książek m.in: „Idea godności w historii i etyce” (1993), „Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci” (2003), „Kobiety i władza” (2009), „Etyka dla myślących” (2010), „Mała książeczka o tolerancji” (2010). Jest redaktorem ETYKI oraz Rady Naukowej „Przeglądu filozoficznego”; jest członkinią Europejskiego Instytutu Równości Gender w Wilnie. Jest również założycielką i kierowniczką Podyplomowych Studiów Etyki i Filozofii (UW), członkinią Komitetu Etyki Polskiej Akademii Nauk, członkinią Rady Instytutu Spraw Publicznych, członkinią Rady Societas/Communitas.

Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl, na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

Kontakt dla mediów:

Ewa Kozłowska-Szymczyk

PR Manager

v5group, victoria promotion

tel.: 502 782 783

e-mail: ewa.kozlowska-szymczyk@v5group.pl

Materiały do pobrania:

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności