Muzeum Łazienki Królewskie

08.06.2015

Meksykańska fiesta w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich

Ponad 120 plakatów wybitnych meksykańskich artystów: Benita Cabañasa i Germána Montalvo będzie można obejrzeć od 11 czerwca w Galerii Plenerowej w Łazienkach Królewskich. To kolejna, czwarta już odsłona wystawy z cyklu Plakat Kulturalny. Wystawa, której barwne plakaty przypomną o ognistej meksykańskiej fieście, potrwa do 12 sierpnia.

Nie da się przejść obojętnie obok plakatów Germána Montalva i Benita Cabañasa. Tworzone przez nich prace intrygują współczesnego odbiorcę pod każdą szerokością geograficzną – podkreśla krytyk i historyk sztuki Katarzyna Matul. Dodaje też, że obaj artyści posługują się powszechnie zrozumiałym językiem graficznym, ale mimo to ważne jest dla nich przekazanie odbiorcy własnej wrażliwości i wyobraźni, a także komentarza do rzeczywistości.

Plakat jest jak poezja – twierdzi Germán Montalvo, który w swoich pracach sięga do mitologii azteckich przodków. Wśród stałych motywów jego repertuaru są zdeformowane, amorficzne ludzko-zwierzęce struktury, antropomorficzne zwierzęta, owoce lub przedmioty. W ten sposób meksykański artysta sięga nie tylko do natury mitu, jego fundamentalnej istoty, ale także przedstawia widzom współczesną wersję mitologii swych przodków. W efekcie próbuje odtworzyć zerwane przez najazd konkwistadorów więzy z kulturą prekolumbijską.

Benito Cabañas podkreśla, że celem plakatu jest zadawanie pytań, a nie dawanie gotowych odpowiedzi. Artysta „kontempluje” najprostsze obiekty dnia codziennego, wspólne ludziom na całym świecie: miotły, doniczki, kredki, kapsle… Następnie tworzy intrygujące motywy-łamigłówki, których znaczeń i rozwiązań poszukują potem odbiorcy w Puebli, Paryżu i Warszawie. Każdego ranka Benito Cabañas poświęca dziesięć minut na to, aby rozbudzić swój intelekt. Wymyśla graficzne skróty do tematów, zawsze pozytywnych, na które danego dnia chce zwrócić uwagę. W tym zadaniu ważne są dyscyplina, szybkość i kreatywność – relacjonuje Katarzyna Matul.

Twórczość Montalva i Cabañasa pokazuje, że pojęcie „szkół narodowych” przestało mieć rację bytu, a design globalny nie musi być synonimem unifikacji. Ich prace są dowodem na to, że wraz z przepływami pomiędzy kulturami poszerza się powszechna wiedza niezbędna do zrozumienia innych kultur i wzbogaca się repertuar uniwersalnych symboli.

Kuratorem wystawy jest Michał Batory. Autorką tekstów do katalogów jest Katarzyna Matul. Wystawie towarzyszą katalogi zaprojektowane przez prof. Macieja Buszewicza.

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności