Muzeum Łazienki Królewskie

20.07.2015

Muzyka i światło w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich

Grupa Laokoona, Flora Farnese, Amazonka Mattei, Meleager i Apollo Belwederski – najsłynniejsze rzeźby starożytnego świata będzie można obejrzeć podczas wieczornego zwiedzania Królewskiej Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii. Wieczór „Muzyka i światło” odbędzie się 22 lipca od godz. 22:00 – przy dźwiękach nastrojowej, specjalnie skomponowanej na tę okazję muzyki.

Łazienki Królewskie już w najbliższą środę rozbłysną niezwykłym blaskiem. Stara Oranżeria to jeden z najpiękniejszych obiektów letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, a na tle malowideł przedstawiających włoski pejzaż goście obejrzą odlewy słynnych antycznych rzeźb. To wyjątkowa szansa poznania niezwykle nastrojowego oblicza tego historycznego miejsca – zachęca do przyjścia Izabella Zychowicz, Kierownik Ośrodka Sztuki w Łazienkach Królewskich.

Po Królewskiej Galerii Rzeźby gości Starej Oranżerii oprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor Marcin Steczkowski, który specjalnie na tę okazję opracował aranżacje muzyczne inspirowane rzeźbą antyczną. Towarzyszyć mu będzie muza, w której rolę wcieli się Maja Czauderna. Ogród Oranżeryjny i prowadzące do niego aleje zostaną rozświetlone blaskiem lampionów.

Przy tej okazji Muzeum Łazienki Królewskie zorganizuje konkurs fotograficzny. Wśród osób, które tego wieczoru wykonają najpiękniejsze fotografie Starej Oranżerii zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody. Zdjęcia zwycięzców zostaną opublikowane na stronie internetowej i profilu Facebook Łazienek Królewskich. Więcej informacji o konkursie na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl i na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie.

Udział w wieczornym zwiedzaniu Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich jest odpłatny, bilet normalny kosztuje 20 zł, bilet ulgowy - 10 zł, dzieci i studenci do 26 lat - 1 zł. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 22:00 – 24:00.

Galeria Rzeźby w Starej Oranżerii jest, obok Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie i Galerii Grafiki w Białym Domku, jednym z głównych miejsc prezentacji królewskich zbiorów. Stanisław August od początku swojego panowania gromadził zarówno rzeźby marmurowe, jak i kopie gipsowe najsłynniejszych dzieł starożytnych i nowożytnych z myślą o utworzeniu Akademii Sztuk Pięknych. Tak zwana Kolumnada Kamsetzera (1787–1788) – królewskiego architekta pochodzącego z Drezna, przez dziesięciolecia uznawana była przez historyków sztuki za projekt nigdy niezrealizowany. Dopiero odkrycia konserwatorskie z lat 2012 i 2013 ujawniły pod tynkami Starej Oranżerii obecność zachowanych XVIII-wiecznych malowideł. Szczegółowość projektów Kamsetzera pozwoliła nie tylko na przeprowadzenie prac konserwatorskich, ale również na odtworzenie Galerii Rzeźby zgodnie z królewską koncepcją, przez co dziś na powrót, po ponad 200 latach odżyła idea o „muzeum idealnym”.

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności