Muzeum Łazienki Królewskie

27.07.2015

Festiwal Światła - od 2 sierpnia w Łazienkach Królewskich

Tradycyjna muzyka chińska, w tym koncerty „Instrumentów osobliwych wyspy szczęśliwe” oraz „Medytacje fletowe na Wschodzie i Zachodzie”, a także jubileuszowy, autorski spektakl „Z mroku” Leszka Mądzika to najważniejsze atrakcje Festiwalu Światła w Łazienkach Królewskich. Podczas spotkań, które rozpoczną się 2 sierpnia w Amfiteatrze, będzie można nie tylko podróżować z muzyką przez 5000 lat chińskiej cywilizacji, ale również podziwiać nastrojowo rozświetlony lampionami Ogród Chiński.

Kultura Dalekiego Wschodu jest tematem Festiwalu Światła, którego program zaplanowała Anna Krysztofiak – multiinstrumentalistka i jedna z dwojga Europejczyków na świecie grających tradycyjną muzykę chińską nanguan i jedyną taką osobą w Europie. Inauguracyjny koncert Festiwalu Światła „Wędrówki baroku: do Chin poprzez kontynenty” odbędzie się 2 sierpnia o godz. 19:00 w Amfiteatrze. Anna Krysztofiak wraz z zespołem zaprezentują utwory m.in. z Meksyku, Peru, Argentyny, Anglii, Polski, Włoch i Chin.

Biorąc pod uwagę rozpiętość pojęcia „chinoiserie” w dawnych wiekach, zaprezentowane utwory dotykać będą różnych jego aspektów. Podążać będziemy śladami podróży kompozytorów z Zachodu na Wschód. Ostatnim drogowskazem stanie się dla nas utwór „Widzieliśmy gwiazdę na Wschodzie", po którym zabrzmi chiński utwór dawny, będący zwiastunem tego co nadejdzie w kolejnych koncertach festiwalu – mówi artystka.

Inaugurację Festiwalu Światła uświetni również uroczyste zapalanie lampionów w Ogrodzie Chińskim o godz. 21:00 oraz kolejny występ Anny Krysztofiak na cytrze guzheng.

W kolejne festiwalowe niedziele w dniach 9-23 sierpnia o godzinie 19:00 w Ogrodzie Chińskim będą odbywać się koncerty muzyki orientalnej. 9 sierpnia zapraszamy na koncert „Instrumentów osobliwych wyspy szczęśliwe”, podczas którego usłyszymy muzykę nanguan w wykonaniu Anny Śliwy-Fidel oraz Anny Krysztofiak. Niewątpliwą atrakcją kolejnej festiwalowej niedzieli 16 sierpnia będzie koncert „Medytacje fletowe na Wschodzie i Zachodzie”. W pierwszej części koncertu usłyszymy japońską muzyką medytacyjną na flecie shakuhachi w wykonaniu znakomitego muzyka z Pragi Vlastislava Matouska. W drugiej części - europejską muzykę dawną z motywami orientalnymi, którą zaprezentuje wirtuoz fletu podłużnego Marek Nahajowski.

23 sierpnia z koncertem „Muzyka z jezuickiej pagody” wystąpi mistrz violi da gmaba – Mark Caudle, któremu będzie towarzyszyła znakomita klawesynistka Ewa Mrowca. Usłyszymy transkrypcje muzyki chińskiej z dzieła francuskiego misjonarza Jeana J. M. Amiota oraz utwory kompozytorów barokowych, m.in. francuskiego muzyka Marina Maraisa.

Festiwal Światła zakończy w dniach 29 i 30 sierpnia jubileuszowy, autorski spektakl „Z mroku” Leszka Mądzika. Przestrzeń otwierająca się przed widzem jest głównym bohaterem dramatu. Eskalacja jej obnażania dzieli widowisko na trzy organicznie przenikające się części. Dotyczy to zarówno ujawnianego obrazu, jak i zintegrowanej z nim muzyki. Ponieważ pokaz odbędzie się w scenerii wieczornej, bohaterem stanie się światło. To ono ujawni poszczególne kadry "scenografii" (…). Wyzwolone z zamkniętej przestrzeni sylwetki w pantomimicznym tańcu "ograją" i poprowadzą dialog ze swoimi zatrzymanymi w kamieniu postaciami. Istniejący w oddali izokefaliczny chór będzie łącznikiem kolejnych wydarzeń i obrazów – mówi autor i reżyser spektaklu. Leszek Mądzik podkreślił też, że spektakl ujawni te fragmenty przyrody, które dopiero przez iluminację i barwę wprowadzają nas w tajemnicę natury.

Festiwal Światła to także atrakcje dla najmłodszych miłośników muzyki. 2 sierpnia o godzinie 10:00, 11:00 i 12:00 odbędą się koncerty pt. „Pod żaglami muzycznej dżonki” z cyklu „Melomaluszki”. Każdy z koncertów będzie wyprawą w świat historycznych i orientalnych instrumentów muzycznych. Dzieci zapoznają się także z tańcem dawnym.

Więcej informacji o Festiwalu Światła na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl i na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie. Wszystkich gości zapraszamy również do spacerów po Ogrodzie Chińskim, który wieczorami do końca sierpnia będzie rozświetlony blaskiem lampionów.

Muzeum Łazienki Królewskie organizuje Festiwal Światła (wcześniej Festiwal Lampionów) od 2012 r. To część międzynarodowego projektu „Ogrody Światła”, którego celem jest promocja wyjątkowych ogrodów historycznych i muzeów z całego świata. Współpracuje przy nim pięć rezydencji - poza Muzeum Łazienki Królewskie są to Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja) oraz Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny).

Materiały do pobrania:

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności