Muzeum Łazienki Królewskie

26.10.2015

„Oświeceniowa republika władców” – Łazienki Królewskie zapraszają na wykłady

Sylwetki znakomitych władców epoki Oświecenia, a także ich życie i działalność będzie można poznać podczas wykładów, organizowanych przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską przy Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Instytutem Historii Sztuki UW. Cykl „Oświeceniowa republika władców” stanowi kontynuację ubiegłorocznej serii wykładów – na początku 2016 roku ukaże się książka zawierająca teksty owych odczytów. Nowa edycja spotkań z wybitnymi znawcami epoki będzie się odbywać w Muzeum do czerwca 2016 roku. Wykład inauguracyjny – poświęcony postaci króla Stanisława Leszczyńskiego – przedstawi prof. Andrzej Pieńkos, 28 października o godzinie 18:00, w Pałacu na Wyspie.

Podczas wykładu przyjrzymy się postaci króla Rzeczpospolitej, który sprawił, że Księstwo Lotaryngii i Baru stało się europejskim fenomenem. Stanisław Leszczyński otrzymał je niejako na pocieszenie, dzięki rodzinnym koneksjom. Przez kilkadziesiąt lat panowania sprawił jednak, że kwitło jako państwo, rozwijając różne dziedziny życia i korzystając z osiągnięć francuskiego sąsiada, którego ostatecznie na wielu polach prześcignęło. Roi Stanislas jest do dziś darzony kultem w Nancy i okolicach, przede wszystkim jako władca-gospodarz. Jednak również teatr, nowatorskie rozwiązania ogrodnicze czy urbanistyczne na czele ze wspaniałym placem jego imienia w Nancy, lokują go wśród najwybitniejszych mecenasów XVIII wieku. Często zapomina się również o wszechstronnym, europejskim wykształceniu, jakie otrzymał Stanisław Leszczyński, a które wpłynęło na jego koncepcję polityki i kultury. Dziś jego miejsce w europejskim Oświeceniu wydaje się nadal niedoceniane – podkreśla prof. Andrzej Pieńkos, który przybliży sylwetkę władcy.

Wykład będzie transmitowany on-line na stronie internetowej Muzeum: www.lazienki-krolewskie.pl

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności