Muzeum Łazienki Królewskie

18.11.2015

Półmetek „Darmowego listopada” – ponad 100 tysięcy osób odwiedziło już rezydencje królewskie

Ponad 100 tysięcy gości odwiedziło przez pierwsze dwa tygodnie „Darmowego listopada” Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Akcja bezpłatnego zwiedzania trwa do końca miesiąca – warto więc skorzystać z okazji i wybrać się do rezydencji królewskich.

Bogaty program czterech rezydencji królewskich przyciąga gości, dlatego tegoroczny „Darmowy listopad” wyróżnia się wysoką frekwencją. Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło 41 307 osób, Zamek Królewski w Warszawie 27 679, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 9 320, a Muzeum Łazienki Królewskie 37 244. Akcja „Darmowy listopad”, która odbywa się w rezydencjach królewskich już po raz czwarty, będzie trwała do końca miesiąca.

Każda z rezydencji przygotowała specjalny program edukacyjno-kulturalny, który przybliży zwiedzającym historię i dziedzictwo kulturowe Polski.

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza w listopadzie do bezpłatnego zwiedzania swoich wystaw, przypominających o czasach chwały Królestwa Polskiego i potęgi Rzeczypospolitej. Obejrzeć będzie można: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię, Wawel Zaginiony, PRAEMIANDO INCITAT Order Św. Stanisława oraz Leonardo da Vinci „Dama z gronostajem”.

Zamek Królewski w Warszawie, zachęca do bezpłatnego oglądania Apartamentów Królewskich, bezcennych zbiorów malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej, niedawno udostępnionych nowych wystaw, a także ekspozycji stałych i czasowych w pałacu Pod Blachą. Wystawa „Napoleon i sztuka” (Galeria Wystaw Czasowych II p.) jest również bezpłatna. Zwiedzający będą mogli zobaczyć także bogato urządzone wnętrza, które przeniosą ich do czasów króla Stanisława Augusta. Jego apartament wiernie oddaje atmosferę epoki stanisławowskiej. Gości Zamku Królewskiego niewątpliwie zachwyci też Sala Balowa, Rycerska, Tronowa oraz Canaletta, gdzie można podziwiać malarstwo najwyższej klasy.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do skorzystania ze spacerów tematycznych, podczas których goście poznają dawną rezydencję królewską z jej znakomitą kolekcją malarstwa i innymi dziełami sztuki. Głównymi bohaterami muzealnej opowieści będą najbardziej znani twórcy rezydencji - król Jan III Sobieski, który od czasów zwycięstwa pod Wiedniem był uważany za jednego z najwybitniejszych władców Polski, a także Stanisław Kostka Potocki, znakomity polityk, myśliciel oraz pierwszy w naszych dziejach muzealnik i historyk sztuki. Muzeum w Wilanowie zaprasza ponadto na wystawę pt. „Wokół herbaty, kawy i czekolady”, która jest poświęcona wilanowskiej kolekcji ceramiki. Obejrzeć będzie można niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej krzemionki oraz poznać historię tych przedmiotów.

W Łazienkach Królewskich listopadowa akcja to okazja do zapoznania się z królewskimi kolekcjami Stanisława Augusta. Dla zwiedzających udostępnione są Pałac na Wyspie wraz z Królewską Galerią Obrazów, Stara Oranżeria wraz z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałac Myślewicki. Od poniedziałku do piątku Łazienki Królewskie zapraszają do udziału w „Kreatywnych spotkaniach z publicznością”, zaś w weekendy na „Natrętne zwiedzanie Teatru Królewskiego i królewskich kolekcji”, „Salony Poezji” oraz koncerty z cyklu „Salony Muzyczne”. W dwie kolejne soboty 21 i 28 listopada odbędzie się również „Nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie”, podczas którego będzie można obejrzeć Królewską Galerię Obrazów w nastrojowym świetle i poznać historię jednego z najcenniejszych polskich zabytków.

„Darmowy listopad”, który w tym roku odbywa się już po raz czwarty, jest częścią programu „Kultura Dostępna”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla czterech Rezydencji Królewskich: Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie.

Szczegółowe informacje o programach rezydencji znajdują się na stronach internetowych rezydencji królewskich: www.wawel.krakow.pl www.zamek-krolewski.pl www.wilanow-palac.pl www.lazienki-krolewskie.pl

Informacji w sprawie „Darmowego listopada” udzielają:

Zamek Królewski w Warszawie - Paweł Tyszka, Kierownik Działu Oświatowego, tel. 664 118 367 email: p.tyszka@zamek-krolewski.pl

Zamek Królewski na Wawelu - Anna Chachulska, Kierownik Działu Oświatowego, tel. 604 098 002, email: anna.chachulska@wawel. org.pl

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - Aleksandra Głowacz, Kierownik Działu Edukacji, tel. 515 256 439, email: aglowacz@muzeum-wilanow.pl

Muzeum Łazienki Królewskie – Magdalena Lewna, Kierownik Ośrodka Edukacji, tel. 519 135 309, email: m.lewna@lazienki-krolewskie.pl

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności