Muzeum Łazienki Królewskie

02.12.2015

„Darmowy listopad” - ponad 250 tysięcy gości w rezydencjach królewskich

Zainteresowanie tegoroczną akcją „Darmowy listopad” przerosło najśmielsze oczekiwania. Ponad 250 tysięcy osób odwiedziło w ubiegłym miesiącu Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również lekcje muzealne zorganizowane przez cztery rezydencje królewskie – z bezpłatnych zajęć skorzystało ponad 13 tysięcy uczniów.

Tegoroczną akcję „Darmowy listopad” można zaliczyć do najbardziej udanych wydarzeń edukacyjno-kulturalnych w 2015 roku. Bogaty i zróżnicowany program czterech rezydencji królewskich przyciągnął tłumy zwiedzających. W ciągu jednego miesiąca Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło 91 658 osób, Zamek Królewski w Warszawie 66 119, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 21 951, a Muzeum Łazienki Królewskie 74 074. W sumie rezydencje królewskie w listopadzie odwiedziło 253 802 osoby.

Każda z czterech rezydencji Królewskich przygotowała specjalny program edukacyjno-kulturalny, który przybliżał zwiedzającym historię i dziedzictwo kulturowe Polski. Na Zamku Królewskim na Wawelu goście mogli bezpłatnie zwiedzać wystawy, przypominające o czasach chwały Królestwa Polskiego i potęgi Rzeczypospolitej. Zamek Królewski w Warszawie nieodpłatnie udostępnił Apartamenty Królewskie, bezcenne zbiory malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej, a także wystawę „Napoleon i Sztuka” oraz ekspozycje stałe i czasowe w pałacu Pod Blachą. W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie goście mogli bezpłatnie skorzystać ze spacerów tematycznych, a także zwiedzić wystawę „Wokół herbaty, kawy i czekolady”, poświęconą wilanowskiej kolekcji ceramiki. W Łazienkach Królewskich listopadowa akcja była okazją do zapoznania się z królewskimi kolekcjami Stanisława Augusta. Dla zwiedzających udostępnione były Pałac na Wyspie wraz z Królewską Galerią Obrazów, Stara Oranżeria wraz z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałac Myślewicki. Dużym zainteresowaniem gości cieszyło się sobotnie „Nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie", podczas którego - w nastrojowym świetle - można było oglądać Królewską Kolekcję Obrazów i poznać historię jednego z najcenniejszych polskich zabytków.

Podobnie jak w poprzednich latach, listopadowa akcja, oprócz darmowego wstępu do muzeów, obejmowała 600 bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli i szkół. Z zajęć edukacyjnych organizowanych przez Zamek na Wawelu skorzystało 1 902 uczniów, 4 725 dzieci odbyło lekcje na Zamku Królewskim w Warszawie, 2 189 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i 4 246 w Muzeum Łazienki Królewskie. W sumie z bezpłatnych lekcji muzealnych niwelujących różnice w dostępie do kultury skorzystało 13 062 dzieci.

„Darmowy listopad” w tym roku odbył się po raz czwarty. W poprzednich trzech latach listopadowa akcja obejmowała darmowy wstęp do muzeów i 800 bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli i szkół. W 2014 roku skorzystało z niej ponad 161 tysięcy osób, zaś w ciągu trzech ostatnich lat prawie milion, w tym 60 tysięcy dzieci i młodzieży, uczestniczących w darmowych zajęciach edukacyjnych. „Darmowy listopad” jest częścią programu „Kultura Dostępna”, realizowanego w 2015 r. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakt dla mediów:

Ewa Kozłowska-Szymczyk PR Manager,v5group, victoria promotion tel.: 502 782 783 e-mail: ewa.kozlowska-szymczyk@v5group.pl

Materiały do pobrania:

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności