Muzeum Łazienki Królewskie

07.12.2015

Historia niezwykłej galerii malarstwa Józefa II Habsburga – wykład naukowy w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na kolejny wykład naukowy z cyklu „Oświeceniowa republika władców”. Gościem najbliższego spotkania będzie dr Michał Mencfel z Instytutu Historii sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przybliży postać Józefa II Habsburga i opowie o niezwykłej roli jaką w historii kolekcjonerstwa odegrała cesarska galeria malarstwa w wiedeńskim Belwederze.

Czy galeria malarstwa, która powstała w Belwederze z inicjatywy Józefa II Habsburga była jedynie wyrazem ambicji, prestiżu i artystycznych zainteresowań cesarza? Jakiej rewolucji dokonała? Czy za jej powstaniem kryła się dworska intryga i skandale obyczajowe? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące cesarskiej galerii malarstwa uzyskamy już w najbliższą środę podczas wykładu dra Michała Mencfela „Raczej ku nauce niż dla przemijającej przyjemności”. Spotkanie odbędzie się 9 grudnia o godzinie 18:00 w Sali Balowej w Pałacu na Wyspie. Wstęp wolny.

Dr Michał Mencfel specjalizuje się m.in. w historii kolekcjonerstwa europejskiego od XVI do XIX wieku, nowożytnej teorii sztuki oraz historii i ikonografii nauki. Jest autorem książki Skarbce natury i sztuki. Prywatne gabinety osobliwości, kolekcje sztuki i naturaliów na Śląsku w wieku XVII i XVIII (2010) oraz redaktorem licznych publikacji o historii sztuki. Ostatnie lata poświęcił badaniom nad postacią i dziełem Anastazego Raczyńskiego. Obecnie przygotowuje obszerną bibliografię tego kolekcjonera i znawcy sztuki oraz krytyczną edycję jego dzienników i korespondencji.

Cykl „Oświeceniowa republika władców” to otwarte wykłady Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską Łazienek Królewskich oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, które potrwają w Muzeum do czerwca 2016 r. Szczegółowe informacje o wykładach dostępne są na stronię http://www.lazienki-krolewskie.pl oraz na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

Kontakt dla mediów:Ewa Kozłowska-Szymczyk PR Manager v5group, victoria promotion tel.: 502 782 783, e-mail: ewa.kozlowska-szymczyk@v5group.pl

Materiały do pobrania:

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności