Muzeum Łazienki Królewskie

24.02.2016

La serva padrona - słynna opera marionetek po raz pierwszy w Teatrze Królewskim!

Już w najbliższy piątek w Łazienkach Królewskich odbędzie się premiera jednego z najbardziej niezwykłych projektów teatralnych tego roku. Widzowie zobaczą operę „La serva padrona” Giovanniego Battisty Pergolesiego z zawieszonymi na trzymetrowych niciach marionetkami, które „zagrają” do muzyki w wykonaniu wybitnych instrumentalistów zespołu Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Warszawską Operę Kameralną w ramach cyklu muzycznego „Barok w Teatrze Królewskim”.

Opera marionetek to wyjątkowo trudna forma sceniczna łącząca operę oraz teatr lalek. Współcześnie istnieje w zaledwie kilku miejscach na świecie, między innymi w Salzburgu oraz ojczyźnie marionetek – Mediolanie, tym bardziej cieszymy się, że spektakl będzie miał miejsce w tak wyjątkowym miejscu jakim jest Teatr Królewski w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich – podkreśla Lesław Piecka, reżyser spektaklu.

„La serva padrona” („Służaca panią”) to opowieść o niezwykle charyzmatycznej pokojówce Serpinie, która w ochocie podporządkowania sobie swojego pana, Umberto, nie cofnie się nawet przed intrygą zawarcia z nim małżeństwa. Ta komiczna, dwuaktowa opera Giovanniego Battisty Pergolesiego z krótkim, trwającym niespełna godzinę, ale bardzo przekonującym libretto jest żartem na temat starokawalerstwa. Opera w ramach cyklu „Barok w Teatrze Królewskim będzie wystawiana 26,27 i 28 lutego o godzinie 19:00. Osoby, które nie zdążą wykupić biletów na pokazy premierowe będą miały okazję obejrzeć operę również na jesieni tego roku.

„La serva padronę” zaprezentuje Scena Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej, w skład której wchodzą znakomici soliści WOK, muzycy Zespołu Instrumentów Dawnych WOK Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod kierownictwem Przemysława Fiugajskiego oraz aktorzy-lalkarze, absolwenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej. Przedstawienie wyreżyseruje Lesław Piecka, specjalista teatru marionetek, wykładowca na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w białostockim oddziale Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Odbędzie się ono na tle scenografii, zaś aktorzy-lalkarze, poruszający marionetkami na długich niciach, pozostaną niewidoczni dla widzów.

Wiosną, w ramach cyklu muzycznego „Barok w Teatrze Królewskim” odbędą się następujące przedstawienia:

30 kwietnia „Balet o kawie” - spektakl baletowo-pantomimiczny w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” oraz Zespołu Instrumentów Dawnych WOK Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, dyrygent - Władysław Kłosiewicz. 

29 maja „Balette de la Musique” - spektakl baletowo-pantomimiczny w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” oraz Zespołu Instrumentów Dawnych WOK Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, dyrygent - Marco Vitale.

Więcej informacji o cyklu „Barok w Teatrze Królewskim” na profilu www. facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie oraz na stronie www.lazienki-krolewskie.pl

Kontakt dla mediów:

Ewa Kozłowska-Szymczyk

PR Manager

v5group, victoria promotion

tel.: 502 782 783,

e-mail: ewa.kozlowska-szymczyk@v5group.pl

Materiały do pobrania:

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności