Muzeum Łazienki Królewskie

11.01.2016

Imperium kultury w miniaturowym państwie

Łazienki Królewskie zapraszają na kolejny wykład z cyklu „Oświeceniowa republika władców”, który będzie poświęcony niezwykłym dziejom XVIII-wiecznego Księstwa Weimarskiego. Państwo to, zajmujące jedynie 3610 km kw. powierzchni, w ciągu niespełna siedemdziesięciu lat wyprzedziło stolice mocarstw i stało się głównym ośrodkiem kultury krajów niemieckojęzycznych. O nieprzeciętnej historii Księstwa Weimarskiego opowie dr Maciej Jarzewicz z Instytutu Historii Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Osią wykładu będzie fenomen powstania metropolii kultury w niewielkim Księstwie Weimarskim, które obszarem nie przekraczało trzech powiatów - mówi dr Maciej Jarzewicz. Podczas spotkania przyjrzymy się również roli, jaką w budowaniu środowiska artystycznego o światowej randze odegrała regentka księżna Anna Amalia i jej syn książę Karol August. Poszukamy również odpowiedzi na pytanie, dlaczego główny okres działalności twórców niemieckiego romantyzmu nazywa się weimarskim klasycyzmem. Wykład „Metropolia kultury w małym Księstwie Weimarskim. Epoka Anny Amalii i Karola Augusta von Sachsen-Weimar-Eisenach" odbędzie się 13 stycznia o godzinie 18:00 w Pałacu na Wyspie. Wstęp wolny.

Dr Maciej Jarzewicz studiował historię sztuki i filozofię w Poznaniu, Krakowie i Hamburgu, studia doktoranckie odbył w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książki Sztuka i wizualizacja naukowa. Ilustracje do „Fragmentów fizjonomicznych Johanna Caspara Lavatera (2013) oraz artykułów dotyczących m.in. relacji sztuki i literatury. W kręgu jego zainteresowań badawczych są dzieje karykatury, a także związki kultury wizualnej i nauk, zarówno w okresie Oświecenia, jak i w XIX oraz XX wieku.

Cykl „Oświeceniowa republika władców” to otwarte wykłady Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską Łazienek Królewskich oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, które potrwają w Muzeum do czerwca 2016 r.

Szczegółowe informacje o wykładach dostępne są na stronię http://www.lazienki-krolewskie.pl oraz na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

Kontakt dla mediów: Ewa Kozłowska-Szymczyk PR Manager v5group, victoria promotion tel.: 502 782 783, e-mail: ewa.kozlowska-szymczyk@v5group.pl

Materiały do pobrania:

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności