Muzeum Łazienki Królewskie

30.07.2012

Prezydent RP odsłonił tablicę


30 lipca br. (poniedziałek) o godz. 9.30 w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej rozmowy polityczne przedstawicieli władz Chińskiej Republiki Ludowej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odbywające się w latach 1958-1970.

W latach 1958-1970 Pałac Myślewicki w Łazienkach Królewskich był miejscem kilkudziesięciu spotkań przedstawicieli władz Chińskiej Republiki Ludowej i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Prowadzone tu rozmowy były wówczas główną formą dialogu i służyły redukowaniu napięć między obu państwami, które nie nawiązały stosunków dyplomatycznych po proklamowaniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r.
    
Warszawskie spotkania, będące kontynuacją rozmów, które rozpoczęły się w Genewie w sierpniu 1955 roku, odbywały się przede wszystkim w Pałacu Myślewickim w warszawskich Łazienkach.Spotkania rotacyjnie zaczynał ambasador jednego z państw, wygłaszając 15–20 minutowe oświadczenie, uzgodnione wcześniej z rządem. Delegacje składały się z 4 osób (przewodniczący, doradca, tłumacz i protokólant). Po wygłoszeniu oświadczeń, odbywała się wymiana poglądów. Rozmowy dotyczyły powrotu obywateli obu państw do swoich krajów, kwestii Tajwanu oraz innych problemów w stosunkach dwustronnych.

Ze względu na brak stosunków dyplomatycznych między Chińską Republiką Ludową a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w owym czasie, poufne rozmowy w Warszawie na szczeblu ambasadorów były praktycznie jedynym kanałem wzajemnej komunikacji między obu krajami.

Warszawa w sposób naturalny przestała być miejscem rozmów amerykańsko-chińskich w wyniku wizyt przedstawicieli rządu Stanów Zjednoczonych w Chinach: tajnej Henry’ego Kissingera w 1971 r. oraz oficjalnej prezydenta Nixona w 1972 r., kiedy tym samym nawiązano bezpośrednie kontakty na najwyższym szczeblu.

Polska, stwarzając warunki do poufnych rozmów chińsko-amerykańskich, wniosła istotny wkład w dialog, który później (01.01.1979 r.) zaowocował nawiązaniem stosunków dyplomatycznych między Chińską Republiką Ludową i Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Więcej informacji na:

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2269,tablica-upamietniajaca-rozmowy-wladz-chrl-i-usa.html

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności