Muzeum Łazienki Królewskie

01.08.2012

Między plakatem a fotografią


Od 3.08.2012 do 03.09.2012 roku Galeria Plenerowa Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na wystawę twórczości Leszka Mądzika, zatytułowaną „Plakat. Fotografia”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną plakaty oraz fotografie związane z teatralną twórczością artysty. Życie i upływający czas przedstawione w nowoczesnej formie to motyw przewodni prezentowanych prac.

Wystawę plakatów i fotografii Leszka Mądzika, uznanego reżysera i scenografa, założyciela Sceny Sztuki Plastycznej przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, można podziwiać od 03.08.2012 r. w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie. Autor scenografii w teatrach polskich, portugalskich, francuskich i niemieckich przedstawi świat swoich twórczych fascynacji, którymi są życie i śmierć.
 
Teatr, fotografia i plakat to trzy artystyczne dyscypliny składające się na przekaz, którym Leszek Mądzik dzieli się z widzem. Artysta podkreśla: „Teatr, fotografia i plakat żywią się sobą nawzajem. Plakat potrzebuje największego skrótu, prostoty i lapidarności. Jest podpisem pod wydarzeniem, które ma anonsować. W kalejdoskopie presji obrazów ogarniających nas wokół pragnę wyzwolić refleksję, która na dłużej zatrzyma nas przed jego obrazem. Plakat i fotografia, w przeciwieństwie do teatru, który rodzi się z czerni, są nasycone kolorem. To „rozdwojenie jaźni” jest konsekwencją odczuć, które mówią o złożoności odbierania tego co dostrzegamy i przeżywamy. I choć pierwotnym tworzywem mojej pracy jest teatr, to potrzeba skrótu, szczegółowości i lapidarności, prowadzi mnie w stronę plakatu. Tworzę go w konfrontacji i w zderzeniu tego co minione (malarstwo, gotyk, renesans, barok) z językiem i symboliką nam współczesną. Obecna jest też w plakacie fotografia. Szczegół, detal, fragment, pojawiają się wtedy, gdy pragnę utrwalić piętno czasu.”

Leszek Mądzik to uznany artysta, wybitna postać polskiego i światowego teatru, wykładowca w kilku szkołach artystycznych, profesor poznańskiej ASP, uczestnik kilkudziesięciu festiwali teatralnych na pięciu kontynentach, laureat wielu nagród. Jego miłością jest teatr bez słów. Jak sam twierdzi, źródłem milczenia w jego spektaklach jest głębokie przeświadczenie, iż istnieją dziedziny ludzkiej rzeczywistości, które nie poddają się słowu. Za granicą jego nazwisko jest wymieniane obok najwybitniejszych twórców niekonwencjonalnego teatru w Polsce. Życie i śmierć, to na co jesteśmy nieuchronnie skazani, są obsesyjnymi tematami artysty. Artystę fascynuje przemijanie człowieka, tragizm egzystencji, odchodzenie i to właśnie wymiary, z których czerpie inspirację.

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności