Muzeum Łazienki Królewskie

31.08.2012

„Ludzie Łazienek” – wystawa fotografii Czesława Czaplińskiego

 

Od 4.09.2012 do 30.09.2012 w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie będzie można zobaczyć wystawę zatytułowaną „Ludzie Łazienek”. Tematem fotografii Czesława Czaplińskiego są pracownicy Łazienek Królewskich. Wystawa jest wyrazem podziękowania i szacunku wobec ludzi muzeum, których codzienne starania zapewniają zachowanie i przetrwanie wyjątkowego charakteru miejsca.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie to nie tylko XVIII – wieczne zabytkowe wnętrza, klasycystyczne rzeźby i wyjątkowy układ przestrzenny stolicy. To także ludzie – pracownicy muzeum. To oni zapewniają temu miejscu codzienne funkcjonowanie. Ich portrety, wykonane przez znanego fotografa - Czesława Czaplińskiego - będzie można podziwiać na wystawie w Galerii Plenerowej (od Al. Ujazdowskich).

Tadeusz Zielniewicz, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, parafrazując słowa wieszcza Cypriana Kamila Norwida „Ojczyzna to nasz wielki zbiorowy obowiązek”, zauważa: „Możemy stwierdzić, że Łazienki to nasz zbiorowy obowiązek. Na ten wspólny obowiązek składa się wszystko: praca historyków sztuki i konserwatorów, rzemieślników i ogrodników, personelu obsługi publiczności i ochrony, specjalistów od organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacji, od administracji i realizacji inwestycji. Ponad 200 pracowników muzeum opiekuje się obiektami i roślinnością, chroni i udostępnia Łazienki Królewskie, które zajmują w środku miasta wielki, zielony obszar liczący 76 hektarów. To dzięki tym ludziom nasze ogrody i zabytkowe budowle zachowują ten wyjątkowy i magiczny charakter, który nadał swoim ukochanym Łazienkom król Rzeczypospolitej, Stanisław August. Podobnie jak nasz król, chcemy wierzyć, że obcowanie z pięknem czyni ludzi lepszymi, a społeczeństwo – bardziej racjonalnym”.

Autorem portretów jest Czesław Czapliński. Fotograf, który mieszka nieopodal Łazienek podkreśla, że jest to miejsce fascynujące. Wiele sesji wybitnych artystów Czesław Czapliński wykonał właśnie w Łazienkach Królewskich, dzięki czemu stały się one elementem współczesnej historii tego szczególnego miejsca na mapie Warszawy. Tym razem wykonał on zdjęcia pracowników muzeum, czyli osób, które mają na co dzień wpływ na fenomen Łazienek. „Niech zwiedzający zobaczą, że za pięknie utrzymanym ogrodem i spektakularnymi wydarzeniami stoją ludzie z krwi i kości” – podkreśla Czesław Czapliński.

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności