Muzeum Łazienki Królewskie

08.10.2012

Historyczna Rezydencja we Współczesnym Mieście

Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski oraz Muzeum Pałac w Wilanowie w dniach 12-14 października 2012 r. zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji poświęconej roli i funkcji zabytkowych rezydencji  we współczesnej przestrzeni miejskiej.

Postępująca od XIX wieku, a obecnie bardzo intensywna urbanizacja zasadniczo zmieniła urbanistyczne, społeczne, ekonomiczne i polityczne relacje między historycznymi rezydencjami a ich wielkomiejskim otoczeniem. Rodzi to zasadnicze problemy natury konserwatorskiej, muzealnej, prawnej, finansowej. Miasta, które otoczyły i wchłonęły historyczne rezydencje królewskie, arystokratyczne i burżuazyjne nadały im inne funkcje i znaczenia. Przyniosły nowe szanse, ale i nieznane wcześniej  zagrożenia.

Głównym celem Konferencji jest wypracowanie wskazań dla strategii realizowanych przez miasta: rewitalizacji, zagospodarowania przestrzennego, rozwoju  turystyki i lokalnej ekonomii, promocji miasta, regionu i państwa. Chodzi także o wykreślenie granic kultury i rekreacji, wypracowanie właściwych relacji między interesem publicznym a prywatnym oraz standardów niezbędnych dla utrzymania zasobów muzealnych i ich właściwej eksploatacji. Standardów, które skutecznie będą przeciwdziałać niszczeniu wartości dziedzictwa narodowego i światowego.

Podczas trzydniowej Konferencji jej uczestnicy analizować będą zmiany dokonujące się w relacjach między reprezentowanymi przez nich historycznymi rezydencjami a dzisiejszym miastem. Diagnozując problemy, dążyć będą do wskazania rozwiązań zapewniających korzystne dla obu stron współistnienie zabytkowych rezydencji i współczesnych aglomeracji.

Pierwszego dnia konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie będzie miało miejsce uroczyste powitanie blisko 25 ekspertów - prelegentów z Polski i Europy. Drugiego dnia konferencję gościć będą Łazienki Królewskie, trzeciego -  Muzeum Pałac w Wilanowie.

Wśród prelegentów z Europy wystąpią:

  • Dr Franz Sattlecker, który opowie o prowadzeniu Pałacu Schoenbrunn w Wiedniu, obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO
  • Dr Isabel Iglesias, reprezentująca największą Rezydencję Królewską w Portugalii, Pałac Narodowy w Mafrze,
  • Dr Alberta Campitelli, przeprowadzi porównanie sytuacji niegdyś leżącej poza miastem Villi Borghese, a obecnie stanowiącej jeden z najznamienitszych zabytków kulturowych Rzymu,
  • Dr Daniel Sancho, zdiagnozuje problemy i opowie o pożądanych zmianach jakie czekają Pałac Królewski w Wersalu na przedmieściach Paryża.

Polskę na międzynarodowej Konferencji reprezentować będą m.in.: Dr hab. Barbara Arciszewska
z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, Dr hab. Karol Guttmejer z Biura Konserwatora m.st. Warszawy, Prof. Marta Leśniakowska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Prof. Dr Wojciech Włodarczyk z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Udział w drugim i trzecim dniu Konferencji jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Liczba miejsc jest ograniczona, w związku z tym Organizatorzy zwracają się z prośbą o przesyłanie zgłoszeń na adres: konferencja@lazienki-krolewskie.pl

Szczegółowy program wydarzenia:http://www.lazienki-krolewskie.pl/Historyczna-rezydencja-we-wspolczesnym-miescie.html

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności