Muzeum Łazienki Królewskie

23.10.2012

Listopadowy Program Czterech Muzeów - Rezydencji Królewskich

Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Pałac w Wilanowie wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęły pierwszą, wspólną inicjatywę mającą na celu zwiększenie dostępności do oferty kulturalno-edukacyjnej Muzeów – Rezydencji Królewskich w Polsce. Przez cały listopad 2012 r. wstęp do tych obiektów będzie bezpłatny. W ramach programu zaplanowano 800 darmowych zajęć skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Całości dopełni wystawa w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich od strony Alej Ujazdowskich.  

21 sierpnia 2012 r. cztery Muzea – Rezydencje Królewskie podpisały Porozumienie o Współpracy, deklarując chęć realizacji wspólnych przedsięwzięć. Listopadowy program jest pierwszą, wspólną inicjatywą, mającą na celu zwiększenie dostępności do oferty kulturalno-edukacyjnej oraz podkreślenie społecznej odpowiedzialności Muzeów – Rezydencji Królewskich. Program umożliwi także swobodny dostęp do oferty muzeów grupom wykluczonym. Przez cały listopad 2012 r. wstęp do Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu w Wilanowie będzie bezpłatny. Projekt zostanie zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Każda z Rezydencji przygotowała specjalny program edukacyjny obejmujący w sumie 800 darmowych lekcji  i wydarzeń muzealnych pod hasłem ”Nowoczesny Patriotyzm”. Propozycja skierowana jest do wszystkich, niezależnie od wieku i zainteresowań. Założeniem programu  jest przekonanie, że znajomość dziedzictwa kulturowego i historii jest niezbędna w kształtowaniu nowoczesnej postawy patriotycznej, przejawiającej się przede wszystkim w aktywności społecznej i publicznej.  

Organizatorzy podkreślają, że: dzięki wsparciu i zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzea - Rezydencje Królewskie mają możliwość w większym stopniu realizować swoją misję. Porozumienie czterech Muzeów jest odpowiedzią na coraz częściej wyrażaną potrzebę sieciowania się ważnych instytucji kultury w celu intensyfikowania ich obecności w życiu społecznym i publicznym kraju. Przepływ inspiracji, wiedzy, doświadczeń jest bardzo istotnym czynnikiem w budowaniu nowoczesnego modelu muzeum, opartego na otwartości, tolerancji i idei swobodnego dostępu do dziedzictwa kulturowego.

Wspólna inicjatywa Muzeów - Czterech Rezydencji została przyjęta z dużym entuzjazmem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, który zapowiedział jej cykliczność: Po obliczeniach ekonomicznych i sprawdzeniu frekwencji w najważniejszych muzeach i instytucjach narodowych podjąłem decyzję, że listopad na stałe będzie miesiącem wolnym od opłat dla zwiedzających. (…) 1 listopada jest dniem refleksji, dotyczy to także instytucji kultury. Pochylamy się wówczas nad naszą historią, nad przeszłością. To także miesiąc związany z narodowym świętem 11 listopada, a edukacja kulturalna powinna wiązać się z naszą historią.

W ramach inicjatywy, od 31 października 2012 r. w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich (od strony Alej Ujazdowskich), rozpocznie się wystawa prezentująca cztery Muzea - Rezydencje Królewskie oraz ich program edukacyjny. 50 wielkoformatowych fotografii można będzie oglądać do 15 listopada br.

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności