Muzeum Łazienki Królewskie

06.11.2012

Marian Opania gościem "Salonów Poezji K40"

Gościem niedzielnych „Salonów Poezji K40 w Łazienkach Królewskich” będzie Marian Opania – aktor warszawskiego Teatru Ateneum. Spotkanie odbędzie się  w najbliższą niedzielę, 11 listopada 2012 r. o godz. 12.00 w Starej Pomarańczarni. Aktor przeczyta Księgę VIII „Pana Tadeusza” pt.: „Zajazd”.

 „Salony Poezji” są cotygodniowym cyklem spotkań, podczas których znani aktorzy czytają dzieła polskiej i światowej literatury. W listopadzie br., w każdą niedzielę, aktorzy warszawskiego Teatru Ateneum czytają największe dzieło Adama Mickiewicza. Kameralną atmosferę listopadowych spotkań dopełnia akompaniament fortepianu w wykonaniu Macieja Piszka (ur. 1985 r.) – absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureata licznych nagród Konkursów pianistycznych w Polsce i za granicą.

Gośćmi kolejnych „Salonów Poezji” będą równie znani i cenieni aktorzy polskiej sceny, tacy jak: Zbigniew Zborowski – 18 listopada oraz Artur Barciś – 25 listopada.

Cykl organizowany jest przez Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie i Stowarzyszenie K40. Autorem scenariusza każdego z Salonów Poezji jest Ewa Telega – polska aktorka filmowa i teatralna, Prezes Stowarzyszenia K40.

Wstęp na „Salony Poezji” jest bezpłatny. Z racji ograniczonej liczby miejsc, Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza po odbiór wejściówek dostępnych w Kasie Muzeum w dniu spotkania, 11 listopada od godz. 9.00.

***

Marian Opania (ur. 1943 w Puławach). Naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej ukończył w 1964 roku. W tym samym roku zadebiutował na scenie Teatru Klasycznego w Warszawie i tam występował przez kolejne trzynaście lat. Jego najwybitniejsze role to monodram "Moskwa-Pietuszki" Wienedikta Jerofiejewa i rola redaktora w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy. W 1970 aktor został wyróżniony Nagrodą im. Zbigniewa Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora roku za rolę w takich filmach jak „Skok” i „Sąsiedzi”. Obecnie związany jest z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie poza rolami dramatycznymi zachwyca interpretacją piosenek  w muzycznych spektaklach: "Wysocki", "Brel" i "Hemar" - jak "Lot Moskwa - Odessa", "Cukierki dla panienki mam" czy "Amsterdam".

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności