Muzeum Łazienki Królewskie

12.11.2012

"Fangor" - wystawa z okazji jubileuszu wyjątkowego artysty

Od połowy listopada 2012 r. w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie podziwiać będzie można wystawę fotografii Czesława Czaplińskiego poświęconą jednemu z najwybitniejszych polskich artystów – Wojciechowi Fangorowi. Spotkanie z artystą odbędzie się w najbliższy czwartek, 15 listopada 2012 r. o godz. 17.00 w Pałacu Myślewickim.

Począwszy od 2010 r., w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, już trzykrotnie prezentowane były wystawy autorstwa Czesława Czaplińskiego: „Polacy w Ameryce – 400 lat” i „Artyści w Europie” – poświęcone wybitnym osobistościom świata kultury i nauki, a także „Ludzie Łazienek” – prezentująca portrety pracowników Muzeum.

Od 15 listopada do 10 grudnia 2012 r. podziwiać będzie można kolejną odsłonę prac tego wybitnego fotografa. „Fangor” to wyjątkowa wystawa poświęcona Wojciechowi Fangorowi jednemu z najwybitniejszych polskich artystów. W 40 odsłonach przybliżona zostanie postać wszechstronnie utalentowanego malarza, grafika, plakacisty oraz rzeźbiarza, którego twórczość najlepiej określają słowa: „nowatorska” i „prekursorska”.

W ramach cotygodniowego cyklu spotkań „Artyści w Łazienkach”, Wojciech Fangor będzie gościem Czesława Czaplińskiego w dniu swoich urodzin 90. urodzin – 15 listopada 2012 roku. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Z racji ograniczonej liczby miejsc, Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają po odbiór wejściówek dostępnych w Kasach Muzeum.

Uzupełnieniem wystawy w Galerii Plenerowej będzie film dokumentalny w reż. Czesława Czaplińskiego pt. „Fangor. Pierwsze 90 lat” prezentowany w Starej Pomarańczarni. Poza głównym bohaterem w filmie wystąpili m.in.:

  • Bożena Kowalska – krytyk sztuki, autorka książki pt. „Fangor – malarz przestrzeni”,
  • Stanisław Zagórski – artysta grafik mieszkający w Nowym Jorku,
  • Radosław Szaybo – polski plakacista, fotograf i projektant okładek płyt i książek, uczeń Wojciecha Fangora w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,
  • Wojciech Fibak – kolekcjoner, właściciel warszawskiej Galerii Fibak,
  • Krzysztof Musiał – kolekcjoner, fundator warszawskiej Galerii aTAK, członek Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej,
  • Stefan Szydłowski – marszand, właściciel warszawskiej Galerii Stefan Szydłowski,
  • Magdalena Shummer-Fangor – malarka, żona Wojciecha Fangora,
  • Andrzej Kenda – marszand mieszkający w Nowym Jorku,
  • prof. Iwona Szmelter – profesor nauk o sztukach wizualnych, konserwator-restaurator dzieł sztuki, malarka, związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie,
  • Wiesław Nawrocki – ogrodnik Wojciecha Fangora.

Nowatorska, prekursorska i wyprzedzająca czas twórczość Wojciecha Fangora sprawiła, że w 1970 r., jako jedyny polski artysta, miał indywidualną wystawę obrazów w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku stworzył serię prac z charakterystycznymi kołami i falami wywołującymi efekty optyczne podobne do zabiegów stosowanych w sztuce op-artu. W 1999 r., po 40 latach spędzonych w Europie i Ameryce, powrócił do Polski.

Wystawa „Fangor” w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie jest częścią projektu realizowanego z Muzeum Narodowym w Krakowie. Od 20 października 2012 r. do 6 stycznia 2013 r. Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje twórczość artysty na wystawie pt. „Wojciech Fangor. Przestrzeń jako gra”.

 

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności