Muzeum Łazienki Królewskie

06.12.2012

Poznaj królewską kolekcję obrazów!

Grudniowy weekend warto zaplanować w Muzeum Łazienki Królewskie. Podczas dwóch, nadchodzących niedziel, 9 i 16 grudnia o godz. 11.15, edukatorzy Ośrodka Edukacji oprowadzą gości Muzeum po Pałacu na Wyspie. W cenie biletu wstępu, edukatorzy przybliżą dzieje malarskiej kolekcji ostatniego króla Polski.

Spotkania edukacyjne towarzyszą wystawie „Bacciarelli i Inni. Królewska Kolekcja Obrazów Stanisława Augusta.” Oprowadzania odbywać się będą w ok. 25 osobowych grupach.

Na parterze Pałacu na Wyspie eksponowanych jest 116 obrazów z królewskiej kolekcji Stanisława Augusta, w tym „Judyta z głową Helofernesa” Franciszka Smuglewicza czy „Starzec z fajką” Gabriela Metsu. Główną postacią tej wystawy, obok samego monarchy, jest Marcello Bacciarelli – przyjaciel i jeden z najważniejszych doradców ostatniego króla Polski, mający istotny wpływ na kształtowanie królewskiej kolekcji dzieł sztuki.

Obrazy na wystawie zostały wyeksponowane zgodnie z ich topograficznym rozmieszczeniem zawartym w królewskim inwentarzu Catalogue des Tableaux appartenant à Sa Maj le Roi de Pologne 1795 . W Pokoju Bachusa znalazły się dzieła Ádáma Mányokiego ukazujące osoby z otoczenia Augusta II. W Gabinecie Portretowym widnieją prace o różnorodnej tematyce. Obok portretów Katarzyny Gattai Tomatis, Anny von Medem Biron czy Magdaleny Agnieszki z Lubomirskich Sapieżyny na wystawie zobaczyć można cztery tonda – płaskorzeźby w kształcie koła, przedstawiające cnoty królewskie namalowane w 1795 roku: mądrość, łaskawość, męstwo i sprawiedliwość.

W Galerii Obrazów, na honorowym miejscu zajmowanym niegdyś przez „Uczonego przy pulpicie Rembrandta”, eksponowany jest „Portret Stanisława Augusta” w mundurze z błękitną szarfą pędzla Bacciarellego, wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Więcej informacji na temat wystawy: http://lazienki-krolewskie.pl/exhibit,id,22.html

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności