Muzeum Łazienki Królewskie

19.09.2016

Bliskie spotkania z historią i literaturą

Nowy cykl historyczny „Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku” odsłoni kulisy wielkiej polityki, a powracająca po wakacjach „Oświeceniowa republika marzeń” przypomni najznakomitszych twórców związanych z XVIII-wieczną Warszawą. Okazją do spotkań z autorami współczesnymi będzie kontynuacja cieszącego się popularnością cyklu „Światło literatury”. Jesienny sezon wykładów w Łazienkach Królewskich już w środę 21 września zainauguruje wystąpienie dr Doroty Dukwicz: „Czy osiemnastowieczna Rzeczpospolita była państwem suwerennym?”.

Bogatą ofertę wykładów popularnonaukowych, adresowanych do wszystkich, którzy interesują się historią i kulturą, przygotował Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską. Spotkania – zgodnie  z tradycją – odbywać się będą w środy o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie. Wstęp wolny.

Jako pierwszy, bo już 21 września, rusza nowy cykl historyczno-polityczny „Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku”. W swoich wykładach wybitni specjaliści, znawcy i badacze epoki stanisławowskiej, opowiedzą o trudnej sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz politycznych szachach, które doprowadziły do upadku Rzeczypospolitej. Utrata państwowości to doświadczenie niezwykle bolesne. Nie dziw zatem, że wielu z nas wciąż nurtuje pytanie, jak do tej tragedii doszło? – mówi pomysłodawczyni cyklu, profesor Zofia Zielińska z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Próbujemy odpowiedzieć na nie cyklem wykładów o Rzeczypospolitej XVIII w wieku, któremu nadaliśmy tytuł „Czy mogła się uratować?”. Przeznaczamy te wykłady dla tych wszystkich, którzy zastanawiają się, czy odpowiedź na to pytanie ma jakiekolwiek znaczenie dla naszych dzisiejszych wyborów i postaw. Zamierzamy mówić o słabych stronach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wskazując, jak próbowano je przezwyciężyć i co z tych wysiłków wynikło. Poprzez portrety wybranych postaci spróbujemy rozważyć, czy powinniśmy bardziej wstydzić się naszej XVIII-wiecznej elity, czy niekiedy brać z niej przykład, wreszcie dokonamy bilansu polskiego wieku świateł. A zaczniemy od pytania, które stale powinniśmy ponawiać: w jakim stopniu sprawy polskie zależały od Polaków?

Harmonogram wykładów:

http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/czy-mogla-sie-uratowac-rzeczpospolita-w-xviii-wieku

W październiku rozpocznie się kolejna edycja „Oświeceniowej republiki marzeń”, cyklu przygotowanego według koncepcji prof. Tadeusza Cegielskiego i prof. Andrzeja Pieńkosa. – Jesienią 2015 roku narodziła się w Warszawie „Oświeceniowa republika marzeń” – mówiprofesor Tadeusz Cegielski (IHS UW). – To nazwa projektu naukowego i popularyzatorskiego, zarazem tytuł cyklu wykładów i powiązanych z nimi publikacji. Jego cel stanowi ukazanie osiągnięć i specyfiki polskiego Oświecenia w kontekście kultury europejskiej. Owa „Europa świateł”, której ważną częścią stała się stolica Rzeczypospolitej, ukazana zostanie z wielu perspektyw. Jednak najważniejsza znajduje początki w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Letnia rezydencja w otoczeniu pięknego parku to  obiekt  marzeń oraz cel ambitnych planów Stanisława Augusta. Jego plany nie zostały zrealizowane w całości, ale zawsze miały i do dziś zachowały swą moc mitotwórczą. Posiadały też siłę przyciągania ludzi – w tym ludzi wybitnych – oraz związanych z nimi idei. Bohaterami wykładów w nowym semestrze będą m.in. architekt Jakub Kubicki, Jan Chrystian Kamsetzer i Jan Bogumił Plersch – artyści działający na dworze Stanisława Augusta. 12 października pierwszy wykład pt. „Żona Szmula, Judyta Zbytkowerowa w Łazienkach” wygłosi profesor Elżbieta Wichrowska.

Harmonogram wykładów:

http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/oswieceniowa-republika-marzen-czesc-ii

Jesienią do Łazienek Królewskich powraca „Światło literatury”. Pierwsze spotkanie – z Istvánem Kovácsem – już 5 października. Cykl powstaje we współpracy ze Wschodnią Fundacją Kultury „Akcent”. – Spotykamy się z pisarzami, którzy są na tyle odważni, że w swych dziełach stawiają kluczowe dla naszych czasów pytania, i na tyle rozważni, że nie formułują gotowych i jednoznacznych odpowiedzi – mówi dr Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny magazynu „Akcent”, wykładowca UMCS. – W jesiennej odsłonie do najwybitniejszego polskiego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego dołączą autorzy z krajów środkowoeuropejskich – zaprezentujemy niezwykłe osobowości twórcze Istvána Kovácsa z Węgier i Mykołę Riabczuka z Ukrainy.

Harmonogram wykładów:

http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/swiatlo-literatury-2

Dodatkową atrakcją będą sobotnie spacery w cyklu „Czytanie Łazienek Królewskich”, które przybliżą historię obiektów stworzonych przez Stanisława Augusta – pierwszy już 8 października o godz. 11.00, zbiórka pod Pałacem na Wyspie. Prof. Andrzej Pieńkos opowie o królewskiej koncepcji Łazienek oraz innych rezydencjach monarchów europejskich z XVII i XVIII wieku.

Więcej informacji:

http://www.lazienki-krolewskie.pl

                                                                                                                          

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Kwiecień

tel. 502 782 783

agnieszka.kwiecien@v5group.pl

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności