Grecos

26.06.2019

Cypr i Grecja z najczystszą wodą do kąpieli w Europie

Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała wyniki badań kąpielisk za rok 2018. Na czele zestawienia są Cypr, Malta, Austria i Grecja – te kraje mają przynajmniej 97 procent ocen „doskonałych”. EEA bada wodę w krajach Unii Europejskiej oraz w Albanii i Szwajcarii. Polska uzyskała najwyższą notę dla 28 procent kąpielisk.

99,1 procent „doskonałych” oznacza, że tylko jedno ze 113 zgłoszonych na Cyprze miejsc nie uzyskało najwyższej oceny. Ten wyjątek to kąpielisko, które nie ma żadnej noty, bo było zbyt krótko badane. Pod względem jakości wody Cyprowi dorównują Malta (98,9%), Austria (97,3%) i Grecja (97%). Te kraje (z wyjątkiem Austrii) są też na liście siedmiu państw, w których wszystkie ocenione kąpieliska mają przynajmniej dostateczną jakość wody.

Kontrole wody w Grecji były prowadzone w zeszłym roku dla 1598 miejsc. 1550 spełniło najwyższe kryteria, kolejne 18 oceniono jako dobre. Badania dla trzydziestu pozostałych nie pozwoliły jeszcze na wydanie jakiejkolwiek oceny.

-Ocena Europejskiej Agencji Środowiska to potwierdzenie opinii klientów – podkreśla Adam Górczewski, rzecznik prasowy Grecosa – Od lat Polacy najchętniej wybierają na wakacyjny wypoczynek Grecję, a Cypr jest wśród krajów, których popularność ostatnio najszybciej rośnie. Woda to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wybór miejsca na udane wakacje. Cypr i Grecja pod tym względem są idealne, Hellada jest też przecież wśród liderów krajów z największą liczbą plaż z Błękitną Flagą – dodaje Górczewski.

Błękitną Flagę przyznaje Fundacja Edukacji Środowiskowej. Instytucja z siedzibą w Kopenhadze ocenia plaże na całym świecie. Na sezon 2019 Grecja uzyskała możliwość posługiwania się tym międzynarodowym wyróżnieniem na 515 kąpieliskach, ustępując pod względem liczby jedynie Hiszpanii. Na Cyprze kąpiel pod Błękitną Flagą jest możliwa w 65 miejscach.

Grecos organizuje wakacje wyłącznie w Grecji i na Cyprze (w greckiej części wyspy). Przedstawione przez Europejską Agencję Środowiska potwierdzają, że w poszukiwaniu udanych wakacji nad wodą warto wybrać wielkie greckie wakacje.

Dla porównania w Polsce EEA zbiera informacje dla 483 miejsc kąpielowych, z czego 146 na wybrzeżu. Jednak aż 301 jest badanych zbyt krótko bądź za rzadko by zostało w ogóle sklasyfikowane, stąd niskie miejsce Polski w rankingu najczystszych wód.  Ocenę doskonałą uzyskało 135 miejsc (28 procent), dobrą – 26 (5,4%) a dostateczną – 18 (3,7%). 3 polskie kąpieliska (0,6%) nie spełniły kryteriów.

 

Grecos to wiodący touroperator specjalizujący się w organizacji wakacji w Grecji. Z jego usług skorzystało już ponad milion osób. Klienci Grecosa mogą wybierać spośród szerokiej oferty greckich destynacji oraz korzystać z unikalnych propozycji usług dodatkowych: Klubu Delfinki czy Klubu OPA! Wiedza, gwarancja bezpieczeństwa oraz profesjonalizm Grecosa zostały potwierdzone licznymi certyfikatami oraz nagrodami konsumenckimi. Grecos jest też zdobywcą prestiżowego tytułu Inspirującej Firmy przyznanego przez London Stock Exchange Group.

______

Kontakt dla mediów:

Adam Górczewski - Rzecznik Prasowy Grecosa

adam.gorczewski@grecos.pl

M: +48 608 55 44 68

T: +48 61 646 44 66

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności