Muzeum Łazienki Królewskie

27.07.2016

Festiwal Lampionów Chińskich

Weekendowe spotkania z muzyką i kulturą Dalekiego Wschodu będą główną atrakcją sierpniowej odsłony Festiwalu Lampionów Chińskich w Łazienkach Królewskich. Pierwszy z pięciu plenerowych koncertów już w najbliższą niedzielę – 31 lipca o godz. 20.00. W wyjątkowej scenerii rozświetlonego lampionami Ogrodu Chińskiego w każdą niedzielę będzie można delektować się muzyką orientalną w interpretacji uznanych artystów, poznać tajniki japońskiego tańca Buyo i tradycyjne instrumenty muzyczne.

Festiwal Lampionów Chińskich trwa od 24 czerwca. Głównym wydarzeniem sierpnia będzie cykl koncertów w Ogrodzie Chińskim. Organizatorzy chcą pokazać prawdziwe bogactwo i różnorodność muzyki orientalnej, dlatego wśród przystanków w tej wyjątkowej podróży oprócz Chin jest Japonia, Tajwan, Wietnam, Indie, a nawet Turcja. Ważnym elementem każdego z koncertów będzie udział znakomitych artystów, ale również prezentacja tradycyjnych instrumentów chińskich czy japońskich. Niewielu Europejczyków opanowało trudną sztukę gry na tych egzotycznych instrumentach – do tego elitarnego grona należy Anna Krzysztofiak, artystka Filharmonii Łódzkiej, malarka, współorganizatorka cyklu koncertów muzyki orientalnej w Ogrodzie Chińskim.

O swojej fascynacji kulturą Chin i trwającej już wiele lat przygodzie z muzyką orientalną Anna Krzysztofiak mówi: –  Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”, jak powiedział Laozi, a w moim wypadku tym pierwszym krokiem był wyjazd ojca do Chin. Dzieciństwo spędziłam w wielokulturowym Nowym Jorku, który też rozbudził moją „orientalną fantazję”. Chiny były wiec dla mnie jakby powrotem do naturalnego stanu rzeczy, a zarazem wielkim odkryciem. Bez Zachodu i Wschodu świat byłby niepełny – dodaje artystka. – Potrzebujemy obu tych elementów, zupełnie jak ying i yang, które dopiero razem tworzą całość.

Koncerty odbywać się będą w każdą niedzielę o godz. 20.00 w Ogrodzie Chińskim. Na początek, czyli już 31 lipca, organizatorzy proponują poszukiwanie wspólnych korzeni i podobieństw: koncert „Polska i Chiny – folkowe przyjaźnie” z udziałem Marii Pomianowskiej, Anny Krysztofiak i zespołu LutoSłowianie. – Język muzyki jest ponadkulturowy, uniwersalny – podkreśla Anna Krzysztofiak. – Wszystkich ludzi na naszej planecie cechują podobne emocje i skojarzenia, a muzyka jest jednym z najważniejszych środków ekspresji. Tytuł kolejnego koncertu„Muzyka wiatru, szelest jedwabiu” (7  sierpnia) nawiązuje do subtelnego charakteru japońskiego tańca Buyo, który wykonywać będzie Hana Umeda – tancerka japońskiego tańca klasycznego Nihon Buyo. Na instrumentach japońskich zagrają Anna Krysztofiak, Vlastislav Matousek i Janusz Kowalewski.

Następne dwa koncerty pozwolą publiczności odkryć dwa bieguny w muzyce orientalnej: współczesność – koncert „Azjatyckie tygrysy idą na dancing” z udziałem Lucjana Wesołowskiego i Anny Krysztofiak (14 sierpnia), i odległą historię – koncert „Janczarzy w Ogrodzie Chińskim, czyli chinoiserie po polsku” w wykonaniu Pawła Iwaszkiewicza z zespołem janczarów tureckich (21 sierpnia). Ostatni koncert, zatytułowany „Trącając najczulszą ze strun. Prawie wszystkie cytry Orientu” (28 sierpnia), będzie okazją do zaprezentowania imponującego instrumentarium, które wykorzystywane jest w muzyce orientalnej. Wystąpią Anna Krysztofiak i Tomasz Bonikowski.

Rekordowe zainteresowanie, jakim w lipcu cieszył się program wieczornych spacerów, sprawiło, że podobną propozycję Muzeum ma dla gości także w sierpniu. W soboty o godz. 20.00 edukatorzy z Muzeum będą oprowadzać po Ogrodzie Chińskim – wyjątkowa okazja, żeby dowiedzieć się o historii tego miejsca, poznać symbolikę i tajniki chińskiej sztuki ogrodowej (wstęp wolny, nie obowiązują rezerwacje).

Festiwal Lampionów Chińskich, wcześniej pod nazwą Festiwal Światła, organizowany jest w Łazienkach Królewskich od 2012 roku. To część międzynarodowego projektu „Ogrody Światła”, w którym uczestniczy sześć europejskich rezydencji: Muzeum Łazienki Królewskie, Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja), Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny) i Zamek Frederiksborg Hillerød (Dania). – Festiwal skierowany jest do wszystkich, którzy chcieliby wybrać się w daleką podróż, bez biletu, wiz i walizek – mówi Anna Krzysztofiak. – Do tych, którzy chcą przeżyć przygodę w Ogrodzie Chińskim, ale taką „na naszą miarę” – intelektualną i emocjonalną. Ogród Chiński w Łazienkach Królewskich będzie portem, do którego już niebawem zawiniemy w naszej fascynującej podróży muzycznej.


Więcej informacji:

http://www.lazienki-krolewskie.pl

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Kwiecień

tel. 502 782 783

agnieszka.kwiecien@v5group.pl

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności