Komputronik Biznes

13.05.2020

Jak przygotować firmę do efektywnej pracy zdalnej?

  Praca zdalna od dłuższego czasu zyskuje coraz więcej zwolenników. Zarówno po stronie pracodawców jak i pracowników. Epidemia koronawirusa spowodowała, że większość firm została zmuszona do przejścia na ten tryb pracy. Niestety nie wszystkie przedsiębiorstwa są gotowe na efektywny home office.

Do pracy zdalnej niezbędny jest odpowiedni sprzęt i dostęp do Internetu. Laptop lub komputer stacjonarny, kamera, słuchawki z mikrofonem – to narzędzia, które większość pracowników posiada. Są one kluczowe, ale równie ważny jest dostęp do Internetu, a przede wszystkim do lokalnych serwerów i bezpieczeństwo danych przedsiębiorstwa.

Zdalny dostęp do zasobów firmy pozwala na szybką i komfortową pracę. Rozwiązaniem najbardziej popularnym są połączenia VPN (Virtual Private Network) realizowane najczęściej z wykorzystaniem oprogramowania typu „VPN Client” na komputerach przenośnych.

A gdybyśmy tak mogli w swoim domu podłączyć się do tego samego WiFi, co w biurze i już…?

 Tak, to możliwe! Rozwiązania Aruba Networks umożliwiają rozszerzenie firmowej sieci bezprzewodowej o zdalne punkty dostępowe Aruba RAP (Remote Access Point). Wyniesione punkty dostępowe zarządzane są centralnie przez administratora sieci i mogą rozgłaszać to samo SSID (nazwa sieci WiFi), co AP pracujące w firmie. Aruba RAP wymaga jedynie podłączenia do sieci Internet, np. po kablu Ethernet do domowego routera, lub z wykorzystaniem modemu LTE na USB i to wszystko. RAP zestawia bezpieczny tunel z kontrolerem sieci bezprzewodowej znajdującym się w organizacji i może realizować te same funkcje, co Access Point znajdujący się w firmie. Z tego AP może korzystać zarówno pracownik na Home Office, jak i mniejsze oddziały większej organizacji.

Z punktu widzenia użytkownika – łączy się on do tej samej sieci WiFi, co w firmie, używając tych samych poświadczeń i otrzymując te same uprawniania sieciowe. Z punktu widzenia administratora sieciowego – to on zarządza całą siecią bezprzewodową, ruchem, dostępami. Aruba AP mogą także realizować funkcje firewalla bezpośrednio na Access Pointach, co podnosi bezpieczeństwo korzystania z sieci oraz umożliwia monitorowanie i wprowadzanie ograniczeń, np. ograniczenie korzystania z Facebooka w godzinach pracy.

Access Pointy Aruba RAP mogą zostać wykorzystane również po powrocie pracowników do firmy (po rekonfiguracji - pracować jako lokalne Access Pointy).

Rozwiązania Aruba Networks dają wiele możliwości konfiguracyjnych i zastosowania tego samego sprzętu do budowania różnych topologii sieciowych. Dzięki wdrożeniu rozwiązań Aruba firma zyskuje komfort pracy i bezpieczeństwo, a także gotowość na obecne i przyszłe warunki pracy. Komputronik Biznes jest oficjalnym, złotym partnerem HPE Aruba Networks, który oprócz dystrybucji sprzętu zapewnia także kompleksową obsługę, przygotowanie projektu i wdrożenie rozwiązania.

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności