Grecos

10.07.2019

Kefalonia – piękna, tajemnicza sąsiadka Zakynthos

Piękna i nie do końca odkryta. Kefalonia przykuwa wzrok białymi klifami i różnobarwnymi plażami, zaskakuje łódkami na jeziorze w jaskini, koi spokojem malowniczych miasteczek. Największa z Wysp Jońskich zyskuje na popularności, rozwija infrastrukturę, ale wciąż można poczuć się na niej jak odkrywca.

Kefalonia nazywana jest królową Wysp Jońskich, archipelagu ze znanym doskonale Korfu i hitem ostatnich lat Zakynthos. Kefalonia jest jednak największa, a do tego często oceniana jako najbardziej różnorodna i najpiękniejsza. Jak na królową przystało, Kefalonia ma też swoje tajemnice.

Białe klify przenikające się ze skałami porośniętymi bujną zielenią otaczają wyspę kusząc dziewiczymi plażami. Takiej różnorodności miejsc, w których można cieszyć się wodą i wypoczynkiem na brzegu, nie ma nigdzie indziej w Europie. Plaża Myrtos najpierw zapiera dech w piersiach, gdy wyłania się z wysokości kilkuset metrów, które trzeba pokonać krętą i stromą drogą. Urokowi tego miejsca ulegli twórcy filmu „Kapitan Corelli” z Penelopą Cruz i Nicolasem Cage’m. Podobnie położona jest Petani – te dwie plaże walczą o miano najatrakcyjniejszej, co dodatkowo ułatwiają również filmowe zachody słońca.

Najbardziej egzotycznie wygląda plaża Xi, dzięki prawie czerwonemu piaskowi. Za kolor odpowiada glinka, podobno lecznicza. Antisamos, na wschodnim wybrzeżu, urzeka z kolei zielenią, która otacza kamienistą plażę z trzech stron. Oczekiwania poszukujących „bałtyckiego” piasku zaspokoić może Platis Gialos w stolicy wyspy – Argostoli.

Kefalonia umożliwia zatem kąpiel morską i słoneczną codziennie w innym pięknym miejscu. Długa jest też jednak lista innych atrakcji wyspy. Jaskinia Drogarati ma doskonałą akustykę, stając się regularnie salą koncertową. Po nieodległej Melissani można poruszać się łódką – podziemne jezioro zostało odsłonięte w wyniku trzęsienia ziemi. Łatwo spotkać żółwie Caretta caretta, które występują tu równie licznie jak na sąsiednim Zakynthos. Na górującym nad Kefalonią masywie Ainos (wyższym od Śnieżki) trafić można m.in. na dziko żyjące małe konie. Liczne piesze szlaki prowadzą wśród malowniczych widoków, a nadbrzeżna infrastruktura ułatwia uprawianie sportów wodnych.

Malownicza jest też architektura Kefalonii. Portowym Fiscardo zachwyciły się gwiazdy show-biznesu, w tym Madonna. Życie w czarującym Assos, z kamiennymi uliczkami i amfiteatralnie ułożonymi domkami nad lazurową zatoką, toczy się  w rytmie siga-siga, czyli greckiego spokojnego tempa życia. O wyciszenie łatwo też w klasztorach, z których dla mieszkańców wyspy najważniejszym jest ten z relikwiami świętego Gerasimosa, patrona Kefalonii. Wrażenia dopełnić mogą wizyty w latarni morskiej, ruinach weneckiej twierdzy i… lokalne wino. Białe, przy którym można delektować się pięknem królowej Wysp Jońskich.

-W zeszłym roku Kefalonię odwiedziło 12,5 tysiąca Polaków, 26 procent więcej niż rok wcześniej – informuje Adam Górczewski, rzecznik prasowy Grecosa – Jesteśmy piątą nacją na wyspie, która dołącza do czołówki greckich kierunków turystycznych. W roku 2018 cały ruch lotniczy na Kefalonii w porównaniu do 2017 wzrósł o 21 procent. W zeszłym roku odkryli ją również Niemcy, zwiększyli zainteresowanie Brytyjczycy i Włosi. Kierunek zyskuje na popularności, bo Grecja bije kolejne rekordy, a turyści szukają nowych smaków tego kraju. Wyspa długo zostawała na uboczu turystycznych szlaków również dlatego, że 1953 roku w wyniku trzęsienia ziemi poważnie ucierpiała infrastruktura stolicy Kefalonii, Argostoli i dużej części wyspy. Argostoli odbudowano głównie ze składek greckich emigrantów – tłumaczy Górczewski – Dziś śladów zniszczeń praktycznie już nie ma, z wyjątkiem tego, co trafiło do zbiorów Muzeum Historycznego i Folklorystycznego oraz Muzeum Archeologicznego. Zakątki Kefalonii czekają na odkrycie, a gościnni mieszkańcy to ułatwiają.

 

Grecos to wiodący touroperator specjalizujący się w organizacji wakacji w Grecji. Z jego usług skorzystało już ponad milion osób. Klienci Grecosa mogą wybierać spośród szerokiej oferty greckich destynacji oraz korzystać z unikalnych propozycji usług dodatkowych: Klubu Delfinki czy Klubu OPA! Wiedza, gwarancja bezpieczeństwa oraz profesjonalizm Grecosa zostały potwierdzone licznymi certyfikatami oraz nagrodami konsumenckimi. Grecos jest też zdobywcą prestiżowego tytułu Inspirującej Firmy przyznanego przez London Stock Exchange Group.

______

Kontakt dla mediów:

Adam Górczewski - Rzecznik Prasowy Grecosa

adam.gorczewski@grecos.pl

M: +48 608 55 44 68

T: +48 61 646 44 66

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności