Tubądzin

11.01.2021

Kobiety zgarnęły prawie wszystkie nagrody III etapu Tubądzin Design Awards

Jury jednego z najbardziej cenionych konkursów dla architektów w Polsce ogłosiło laureatów ostatniego etapu Tubądzin Design Awards, w kategoriach Young Power, Everyday Design oraz Unlimited Architecture. Na ośmioro laureatów, siedem to kobiety – z Rosji, Polski, Bułgarii i Mołdawii.

Tegoroczna edycja Tubądzin Design Awards postawiła przed projektantami zupełnie nowe, nieoczekiwane wyzwania. W 2020 r., w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2, koniecznością wielu obostrzeń, dystansu społecznego i pracy zdalnej, zmieniło się także myślenie o powinnościach architektury i zadaniach tych, którzy ją tworzą.

Wybrani przez jury laureaci III, ostatniego etapu Tubądzin Design Awards 2020, to przedstawiciele Bułgarii, Federacji Rosyjskiej, Polski, Republiki Mołdawii i Słowacji. Decyzja międzynarodowego jury opiera się na szerokiej, wielostopniowej punktacji, która pozwala w sposób najbardziej demokratyczny wyłonić najciekawsze projekty. Zwycięzcy każdego z etapów w kategorii Unlimited Architecture powalczą też o Grand Prix Monolith 2020 i bardzo atrakcyjne nagrody w finale konkursu. Gala finałowa odbędzie się 25 lutego, w formule hybrydowej, w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Kategoria Young Power przeznaczona jest dla studentów kierunków wyższych związanych z architekturą, architekturą wnętrz i projektowaniem. Każdemu etapowi Young Power towarzyszą inne hasła przewodnie:, trzeci etap to #freedom. Zwyciężczynią została Wiktoria Sawicka z Polski, która zaprojektowała budynek, pełniący funkcje ośrodka edukacyjnego dla najmłodszych, w kształcie znaku nieskończoności. W założeniu znak ten symbolizuje otwartość i bezpieczeństwo W projekcie uwzględnionych zostało wiele elementów odwołujących się do pedagogiki waldorfskiej, stawiającej na badanie zmysłów, integrację pokoleń,dostępność dla osób z niepełnosprawnościami oraz bliskość natury. Projekt uwypukla także ekologiczne rozwiązania architektoniczne – fotowoltaiczne panele dostarczające energię słoneczną, a także roślinność wypełniająca nie tylko elementy zewnętrzne obiektu, ale i jego wewnętrzne przestrzenie. Ideą autorki jest wspieranie przedszkolaków w rozwoju zmysłów wzroku, słuchu, dotyku, smaku, równowagi
i percepcji. Cztery sale sensoryczne, dzięki specjalnemu wyposażeniu wspomagają rozwój poszczególnych zmysłów.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Ludwika Pysz, także reprezentująca nasz kraj, a trzecie Diana Crestian z Republiki Mołdawii.

Zwycięski projekt w kategorii Everyday Design nadesłała Olga Lupandina (współautorką jest Lina Yazovsky) z Federacji Rosyjskiej. Pokazały one projekt białej łazienki, w której głównym motywem są motywy dzikich, łąkowych roślin w pudrowy odcieniach kawy z mlekiem. Geometryczne wzory białych płytek Royal Place marki Tubądzin nadają przestrzeni ładu i harmonii, zaś górna część ścian pokryta roślinnym motywem, dodatkowo odbijającym się w dwóch dużych lustrach, oraz oryginalny (niczym z białych płatków kwiatów) żyrandol, dodaje całości bardzo ożywczego, optymistycznego i świeżego charakteru.

Projekt ten otrzymał także nagrodę specjalną od firmy TERMA.

Everyday Design to kategoria dedykowana projektantom pracującym w salonach sprzedaży. Jury nagradza w niej projekty łazienek, salonów, kuchni oraz takie, w których można odnaleźć nietypowe zastosowanie płytek ceramicznych, zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i prywatnych. Kolejne dwa miejsca na podium przypadły projektom Lukáša Blany ze Słowacji. Jego projekt łazienki otrzymał także nagrodę specjalną od firmy GROHE.

Trzecia z nagrodzonych kategorii to Unlimited Architecture - dedykowana architektom i projektantom, których prace dotyczą szeroko pojętej architektury zewnętrznej (bryły, elewacje, fasady itp.), architektury wnętrz - przestrzeni publicznych i prywatnych, a także obiektów - od wyposażenia wnętrz, przez outdoor oraz elementy w projektowaniu przestrzeni publicznej.

W tej kategorii laureatami drugiej zostali architekci z Maja Berlińska z Polski. Współautorką pracy jest Aleksandra Łukasik. Ich projekt pt. „Sensorium. Sensoryczny plac poznawania zmysłów” to edukacyjna wystawa w całości poświęcona zmysłom. Ułożona w kształt krętej drogi, po której wędruje odbiorca, w przyjazny sposób pomaga w rozpoznawaniu i przyporządkowaniu bodźców. Pokazuje także sposób, w który postrzegają świat osoby z deficytami sensorycznymi i dysfunkcjami zmysłowymi. Posadzki, po których wędrują zwiedzający, są w całości wyłożone płytkami z kolekcji Cielo e Terra by Dorota Koziara, orazz kolekcji Pastele – ich kojące kolory są nienachalnymi przewodnikami w podróży przez zmysły. Odwiedzający wystawę doznają bodźców, np. w sekcji poświęconej dotykowi odkrywają różne faktury, dzięki tablicy interaktywnej z innowacyjnym użyciem płytek Ceramiki Tubądzin (w tym kolekcji autorstwa Macieja Zienia czy nowości w rozmiarach 33 x 90 cm).

II miejsce w kategorii Unlimited Architecture zajęła Gergana Asenova-Breshkova z Bułgarii , a trzecie Małgorzata Bielecka, reprezentująca Polskę.

Ramy tematyczne w jakie organizatorzy ujęli tegoroczną edycję, pozwoliły uczestnikom uwzględnić potrzeby zmieniającego się świata w swoich projektach. Tubądzin Design Awards 2020 odbywa się pod hasłami przewodnimi #freedom, #future oraz #nature. Pierwsze z nich jest nawiązaniem do możliwości jakie dają współczesny design, technologia, wiedza oraz wyobraźnia zmieniająca rzeczywistość na jeszcze piękniejszą. Pandemia koronawirusa postawiła jednak projektantów przed dodatkowymi wyzwaniami związanymi z drugim z haseł - koniecznością myślenia o przyszłości w kontekście „elastyczności” architektury, podążającej za szybko zmieniającymi się funkcjami przestrzeni publicznych i prywatnych.

Jury konkursu reprezentują międzynarodowi eksperci i praktycy w swojej dziedzinie: Boris Kudlička, (Polska, przewodniczący jury), światowej sławy scenograf, projektant wnętrz i ekspozycji; Małgorzata Szczepańska (Polska), redaktorka naczelna magazynu Elle Decoration, scenografka, projektantka wnętrz i ekspozycji, producentka sesji zdjęciowych; Martin Duplanitier architekt, projektant, założyciel Martin Duplantier Architects SAS, Prezydent francuskiej rady architektonicznej „Architecture et Maitrise d’Ouvrage”; Oksana Shumelda (Ukraina), architektka, designerka, współzałożycielka i opiekunka kreatywna studia „O.M.Shumelda” oraz Tomasz Smus (Polska), architekt marki Grupy Tubądzin.

Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie:www.tubadzin.pl/design

Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od ponad 35 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120x240 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin. W roku 2019 firma sprzedawała swoje produkty do 60 krajów.

Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowy konkurs dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.

Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.

Kontakt dla mediów:
Agata Grenda
rzeczniczka prasowa Grupy Tubądzin
tel. kom. + 48 608 558 405
agata.grenda@tubadzin.pl

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności