EGBA

20.07.2016

Mało efektywne blokowanie stron internetowych. Węgrzy skutecznie je omijają

Proponowana zmiana w nowelizacji ustawy hazardowej pozwalająca na blokowanie wybranych stron internetowych może okazać się mało skuteczna. Dostępne środki blokujące i doświadczenie innych krajów poddają w wątpliwość sens wdrażania tego rozwiązania.

Obecnie na rynku możliwe są trzy sposoby blokowania witryn internetowych: filtrowanie DNS, blokowanie adresu IP i blokowanie kodów kategorii akceptantów. Każdy z nich jest dość łatwy do złamania i w konsekwencji pozwala na swobodne prowadzenie strony internetowej.  

- Blokowanie stron internetowych może stanowić jedynie wsparcie w walce z szarą strefą, a nie być głównym narzędziem – mówi Maarten Haijer, sekretarz generalny EGBA. - Skuteczność działania możliwe jest tylko w sytuacji, gdy rynek hazardu jest właściwie uregulowany, a operatorzy posiadający licencję wydaną w Polsce zapewniają użytkownikom atrakcyjną ofertę – dodaje.

Nieskuteczni Węgrzy

Od stycznia 2014 r. węgierskie prawo pozwala na blokowanie adresów IP witryn, które nie posiadają zgody Krajowego Organu Podatkowego. Podmiot ten jest odpowiedzialny za sprawdzenie, czy dana strona internetowa zawiera nielegalne treści hazardowe czy nie. W przypadku pozytywnej opinii, organ wydaje decyzję o zablokowaniu takiej witryny. W przeciągu 15 dni od jej wydania Krajowy Organ Podatkowy informuje Urząd Informacji i Mediów, a następnie ten przekazuje dyspozycję bezpośrednio do dostawców usług internetowych, którzy są zobligowani do zablokowania danego adresu IP w ciągu jednego dnia od otrzymania zlecenia.

Zgodnie z prawem dostawcy nie mogą zablokować wszystkich stron danego operatora, a jedynie pojedynczy adres IP przekazany przez Krajowy Organ Podatkowy. Dodatkowo, często stosowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie nowych domen internetowych z nowymi adresami IP. Operatorzy potrzebują maksymalnie jednego dnia na stworzenie nowej strony z tą samą treścią, natomiast Krajowy Organ Podatkowy od kilku do kilkunastu dni na znalezienie nowo założonej witryny i kolejnych 15 do zgłoszenia jej do Urzędu Informacji i Mediów.  Od momentu wprowadzenia zmian w prawie na Węgrzech wpłynęło ponad 700 wniosków o zablokowanie witryn.

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności