Tubądzin

04.07.2019

Projekt „Tubądzin Arena Design – Wellbeing” na lwowskim festiwalu „Vezha”

Po udanym debiucie na Targach Construma w Budapeszcie, program skierowany do architektów Tubądzin Arena Design - Wellbeing zawitał na Międzynarodowy Festiwal Architektury i Sztuki WIEŻA we Lwowie (27 czerwca – 3 lipca). Jednym z gości specjalnych festiwalu była także współpracująca z Ceramiką Tubądzin Dorota Koziara.

W dniach 27 czerwca – 3 lipca odbyła się we Lwowie druga edycja festiwalu poświęconego architekturze i sztuce WIEŻA. W ubiegłym roku skupiała się ona jedynie na ukraińskich twórcach, w tym roku do stolicy Ukrainy przyjechali goście z wielu europejskich krajów, a formuła festiwalu została poszerzona o udział międzynarodowych gości i projekty specjalne. Tematem tegorocznego festiwalu było hasło „Architektura, która jednoczy”. Organizatorami imprezy, wspieranej przez Miasto Lwów było Narodowe Stowarzyszenie Architektów Ukrainy, Pracownia Architektoniczna A7, architektki Olena Nikitenko i Julia Szemczuk oraz Studio Architektoniczne i Projektowe O.M. Shumelda.

Ceramika Tubądzin była współorganizatorem jednego z wydarzeń 29 i 30 czerwca. Międzynarodowe spotkania architektów „Tubądzin Arena Design - Wellbeing” zorganizowane zostały na zaproszenie Oksany Shumelda, jednej z organizatorek festiwalu.

Oksana Shumelda jako zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji Tubądzin Design Awards w kategorii Everyday Design oraz zdobywczyni II miejsca w kategorii Unlimited Architecture postanowiła zaprezentować działania firmy skierowane do architektów, także we Lwowie:  Przy organizacji naszego festiwalu nie szukaliśmy sponsorów, a partnerów. Firm, które odniosły międzynarodowy sukces i które mogłyby zainspirować projektantów i artystów poza granicami swojego kraju. Program Tubądzin Arena Design był dokładnie tym czego szukaliśmy i czego ja sama doświadczyłam jako architekt biorąc udział w Tubądzin Academy w Polsce – propozycją wymiany doświadczeń, nauką o przyszłych trendach, zachętą do holistycznego myślenia o własnych projektach.

Ewa Kryszkiewicz, manager do spraw rozwoju i współpracy z architektami w Grupie Tubądzin, była autorką konceptu i merytorycznym realizatorem spotkania z architektami na temat szeroko pojętego dobrostanu i jego znaczenia dla architektury w świecie pełnym kryzysów i nieustannych zmian społecznych, branżowych, technologicznych i klimatycznych. 12 biur architektonicznych wzięło następnie udział w konkursie na projekt przestrzeni przyszłości uwzględniający szeroko pojęty dobrobyt jego użytkowników – z nastawieniem na klientów, których na co dzień obsługuje dane biuro. W ciągu trzech godzin uczestnicy konkursu stworzyli trójwymiarowe makiety wykorzystując dostępne materiały i mając na uwadze użycie wielkoformatowych płyt ceramicznych w planowaniu przestrzeni.

Prace oceniane były przez jury w składzie: Dorota Koziara, Martin Duplantier, Attilio Terragni, Oksana Shumelda, Ewa Kryszkiewicz, Giovanni Miori. Zwycięski projekt "Zespół artystów" Mykola Molczan i Artur Soleckyj, otrzymał od Ceramiki Tubądzin nagrodę w postaci wyjazdu zespołu biura na targi Cersaie w Bolonii oraz tablety graficzne. Jury nagrodziło również biura Arnika Studio i Guess Line Architects, a wyróżnienia otrzymali Obyednaya Echo i A7 Studio.

Twórcza wymiana inspiracji pomiędzy architektami a przedstawicielami firmy Tubądzin po raz kolejny pokazała sens podobnych kreatywnych spotkań.

Tubądzin Arena Design we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem VEZHA we Lwowie został zaprojektowany z myślą o wielowątkowości i zmienności naszego świata w każdej dziedzinie.  Arena Design stała się miejscem przepełnionym wymianą wiedzy jej uczestników, emocji, dyskusji, myślenia o roli architektów w projektowania zrównoważonego świata dla człowieka. Pojawiały się pytania o znaczący wpływ profesjonalistów na budowanie przestrzeni ludzkiej łącząc technologię z dopasowaniem do ludzkich potrzeb, ekologii, przestrzeni cyfrowej. Ten obszar dyskusji dał niesamowitą energię do myślenia o rzeczywistej roli projektowania, roli świadomych zmian architektów. Zadanie jakie postawiliśmy w części drugiej było bardzo trudne: „Human Space in the Future – Wellbeing” z czasem na wykonanie: 3 godziny. To było niesamowite doświadczenie. Zespoły biur będące na najwyższym poziomie zaangażowania budowały ideę a następnie zamieniały ją w trójwymiarowe makiety. Jestem zachwycona poziomem prac i zaangażowaniem ukraińskich architektów, świadomością i wrażliwością na myślenie nie tyle o swoich pomysłach na projekt, a o dopasowaniu go do odbiorcy, który zostanie w tej przestrzeni na lata. Technologie, wiedza, programy przełożone na humanistyczną przestrzeń. Oczywiście wszystko było możliwe dzięki wspólnemu celowi jaki mamy, współpracy i wzajemnemu zaufaniu organizatorów VEZHA i naszej firmy. To dopiero początek naszych wspólnych działań w ramach Tubądzin Arena Design. Niebawem zagościmy w Kijowie – mówi Ewa Kryszkiewicz.

Gościem specjalnym festiwalu była także Dorota Koziara, światowej sławy projektantka, która opowiedziała o swoich międzynarodowych doświadczeniach. Zaproszenie jej było dla nas bardzo ważne – dodaje Oksana Shumelda -  Na Ukrainie jest wielu wspaniałych architektów i artystów, którzy ciągle nie do końca potrafią przebić się na rynku międzynarodowym, a Dorota Koziara swoim talentem i karierą pokazuje jak w spektakularny sposób promować markę Polska za granicą.  Ponadto, jej kolekcja Cielo e Terra dla Ceramiki Tubądzin jest przykładem projektowania światowego formatu. Daje nam, architektom możliwość rozwinięcia skrzydeł nie tylko w myśleniu o wnętrzach, ale i elewacji. To produkt najwyższej jakości, pragnęliśmy poznać go lepiej.

Międzynarodowy Festiwal Architektury i Sztuki we Lwowie to kreatywne spotkania sztuki i architektury mające na celu przełamywanie stereotypów związanych z myśleniem o twórczości. Organizatorzy podkreślają, że architektura nie musi stać w opozycji do np. rzeźbiarstwa, a malarstwo może inspirować projektantów wnętrz itp. Najważniejsze jest otwarcie się na nowe doświadczenia, dialog oraz wzajemna nauka - już od najmłodszych lat. Dlatego festiwalowe wydarzenia są skierowanie nie tylko do profesjonalistów, ale też do dzieci i amatorów sztuk pięknych, wzornictwa czy architektury. Oprócz międzynarodowych paneli, konkursu plakatu (w tym roku z okazji 140 rocznicy urodzin Kazimierza Malewicza), konkursu filmów o architekturze, programu Tubądzin Arena Design – Wellbeing, wykładów, wystaw i spotkań z gwiazdami architektury, ogłoszeni zostali także laureaci NSAU Award – jednego z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych organizowanych przez Narodowe Stowarzyszenie Architektów Ukrainy.

 

Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od 35 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty irozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120x240 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin. W roku 2018 firma sprzedawała swoje produkty do 40 krajów.

Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in.   Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowe konkursy dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne. 

 

Kontakt dla mediów:

Agata Grenda

rzeczniczka prasowa Grupy Tubądzin,

tel. kom. + 48 608 558 405,

agata.grenda@tubadzin.pl

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności