Tubądzin

25.06.2020

Podsumowanie Tubądzin Design Days – edukacja, odpowiedzialność, jakość

  Pierwsza wirtualna edycja Tubądzin Design Days za nami. W trzech spotkaniach online udział wzięli uznani eksperci z branży designu, biznesu i architektury. Ostatnia z debat pokazała, że nadchodzą czasy odpowiedzialnych zakupów, stawiania na jakość i słuchania potrzeb klientów.

23 czerwca, podczas trzeciego spotkania w ramach Tubądzin Design Days pt. "DESIGN. Sygnały zmian w projektowaniu i biznesie - konsumpcja i dalsze wyzwania" zaproszeni goście zastanawiali się nad przyszłością zachowań konsumenckich, trendami w designie, a także jakością produktów i usług po pandemii koronawirusa.

W dyskusji wzięli udział Zuzanna Skalska, analityczka trendów w designie, architekturze, biznesie i innowacjach, Małgorzata Szczepańska, redaktorka naczelna Elle Decoration, oraz Maciej Zień – projektant mody i wnętrz. Spotkanie poprowadził Łukasz Radwan, dziennikarz i promotor sztuki.

Wszystkie debaty można nadal oglądać w sieci:

1.Architektura. W jaki sposób COVID-19 wpłynie na nowopowstające przestrzenie? https://www.facebook.com/GrupaTubadzin/videos/562272961146616/

2.Biznes. Jak obecna sytuacja wpłynie na rynek nieruchomości? https://www.facebook.com/GrupaTubadzin/videos/254582935774407/

3.Design. Sygnały zmian w projektowaniu i biznesie – konsumpcja i dalsze wyzwania https: https://www.facebook.com/GrupaTubadzin/videos/2409373766033834/

Pochwała jakości

Według Macieja Zienia, projektanta od 12 lat związanego z Ceramiką Tubądzin obecna sytuacja pokazała jak bardzo potrzebujemy otaczać się przedmiotami wysokiej jakości, które jesteśmy w stanie używać wiele lat i które wykonane są z ekologicznych materiałów. W sytuacji, w której doświadczamy gwałtownych zmian – ekonomicznych, klimatycznych, socjologicznych, konsumenci czują wyraźną potrzebę zrewidowania ilości przedmiotów, którymi się otaczają, na rzecz produktów o długiej trwałości, możliwych do naprawy, ponadczasowych. Przykładem mogą być kolekcje projektowane przez Macieja Zienia dla Ceramiki Tubądzin. Są one nie tylko ekologiczne – idealnie odwzorowując rysunek marmurów, nie pozbawiają środowiska ich naturalnych, kurczących się gwałtownie złóż. Są także zaprojektowane z myślą o długofalowych potrzebach użytkowników, zwłaszcza kobiet, które mogą tak dobrać do każdej z kolekcji dodatki, aby cieszyć się nimi przez wiele lat, niezależnie od zmieniającego się co jakiś czas wystroju wnętrza.

Pochwała świadomości

Świadomość konsumencka zmienia się na naszych oczach – uważa Zuzanna Skalska, analityczka trendów. Wynika to nie tylko z grubości naszych portfeli i niepewnej sytuacji ekonomicznej na rynku, ale też ze zmieniającej się funkcji miast, miejsc pracy, transportu publicznego itp. W sytuacji gdy praca zdalna na stałe weszła do słownika biznesowego, a przestrzeń biurowa będzie mieścić się zarówno w domu, w firmie, jak i na przykład pokojach hotelowych (które – w przypadku powrotu koronawirusa lub nowych pandemii – szukać będą nowych funkcji), potrzeby konsumenta przystosują się do postpandemicznych czasów. Dzięki hamulcowi związanemu z epidemią, przyspieszyliśmy – dodaje Skalska. Nowe technologie, komunikacja przez Internet, przenoszenie usług do sieci i zmienione zasady kontaktów społecznych powodują, że projektanci muszą teraz jeszcze bardziej świadomie myśleć o odkrywanych wciąż nowych potrzebach klientów.

Polska ekonomia, przyspieszająca od początku lat 90., nie zwolniła tempa nawet gdy resztę zachodniego świata opanował ekonomiczny kryzys nieco ponad dekadę temu. Jednak ta nieustanna ekonomia wzrostu, napędzana tanimi przedmiotami, produkowanymi wiele tysięcy kilometrów dalej, znalazła teraz wroga. Jest nią świadomy konsument i świadomy producent, którzy jeszcze bardziej stawiać będą na lokalność, jakość, trwałość i ponadczasowość.

Pochwała edukacji

Małgorzata Szczepańska, redaktorka naczelna Elle Decoration, podkreślała rolę edukacji w kształtowaniu postaw świadomych konsumentów. Zwróciła uwagę, że w nowych czasach obowiązkiem producentów jest pokazywanie klientowi różnicy pomiędzy przedmiotem wysokiej jakości a tym, który trzeba będzie w krótkim czasie wyrzucić. Producenci powinni podejmować działania edukacyjne i CSR wraz z projektantami, a media mogą stać się świetnym sprzymierzeńcem w edukacji ekologicznej, ekonomicznej i projektowej swoich odbiorców. Gdy konsumenci zaczną rozumieć, że kupowanie podróbek to po prostu kradzież, nieograniczona konsumpcja niszczy planetę, a zakupy powodowane potrzebą dorównania innym w luksusie czy prestiżu nie są gwarantem dobrego życia – wtedy ich wybory staną się świadome, a oni sami zadbają o swoje prawdziwe potrzeby. Edukacja jest jednak niezbędna już na etapie przedszkolnym. To, jakimi zabawkami bawią się nasze dzieci, czy dbamy o to by czytały książki i otaczały się przedmiotami rozbudzającymi wyobraźnię, ma kluczowe znaczenie w ich dalszym rozwoju jako świadomych obywateli i konsumentów.

Pochwała projektowania

Goście wdali się w dyskusję na temat roli architektów, projektantów i przemysłów kreatywnych w budzeniu świadomości konsumenckiej. Zgodzili się, że przedmioty powinny być nie tylko piękne, ale też użyteczne i budzące dobre emocje, abyśmy mogli w pełni cieszyć się nimi przez długi czas. Projektant zaś musi łączyć w sobie fachowość rzemieślnika oraz wrażliwość i kreatywność artysty. Eksperci podkreślili, że klienci nie pragną „po prostu” rzeczy, chcą poczuć emocje z nimi związane. Piękne i ponadczasowe płytki na ścianie to przecież zdecydowanie więcej niż ceramika, to także poczucie komfortu i bezpieczeństwa w wymarzonym wnętrzu. Dobry projektant powinien nie tylko podążać za swoim klientem, ale i prowadzić go w stronę, która pozwoli zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Małgorzata Szczepańska zwróciła przy tym uwagę, że zmieniające się co sezon trendy, a co za tym idzie – wymieniane co kilka miesięcy przedmioty zaczną ustępować miejsca towarom dopasowanym do potrzeb odbiorców. I nawet jeśli w dużej mierze sprzedaż przeniesie się do Internetu, to potrzeba dotknięcia i obejrzenia przedmiotu w sklepie czy showroomie, który zacznie spełniać kilka funkcji (spotkania towarzyskiego, przeżycia emocji, edukacji, nawet konsumpcji), pozostanie z nami na długi jeszcze czas.

Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od 35 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120x240 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin. W roku 2019 firma sprzedawała swoje produkty do 50 krajów.

Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowe konkursy dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.
Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.

Kontakt dla mediów:

Agata Grenda

rzeczniczka prasowa Grupy Tubądzin

tel. kom. + 48 608 558 405

agata.grenda@tubadzin.pl

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności