Muzeum Łazienki Królewskie

23.06.2016

Powitanie lata w Łazienkach Królewskich

Pierwszy weekend lata w Łazienkach Królewskich kusi atrakcjami. Już w najbliższy piątek o godz. 21.30 w Alei Chińskiej rozbłyśnie kilkaset chińskich lampionów. Przez całe lato będzie je można podziwiać co wieczór – aż do zamknięcia ogrodów, czyli do godz. 23.00. Wyjątkową propozycję dla nocnych marków mają edukatorzy z muzeum, którzy zapraszają na spacer śladem łazienkowskich chinoiserie i zwiedzanie Ogrodu Chińskiego – 25 czerwca, a potem w każdy piątek i sobotę lipca. Pierwszy weekend lata to także jedna z ostatnich okazji, żeby zobaczyć arcydzieło malarstwa holenderskiego: obraz Abrahama Mignona Kwiaty w szklanym wazonie.

Piątkowa iluminacja zainauguruje tegoroczny Festiwal Lampionów Chińskich w Łazienkach Królewskich. Kolejna odsłona Festiwalu już 31 lipca – z bogatym programem wydarzeń artystycznych i kulturalnych, które wypełnią cały sierpień. Kolorowe, czerwono-złote lampiony przyjechały do Łazienek prosto z Chin, a dokładnie z miasta Chengdu, które niedawno połączyła z Polską nowa linia kolejowa.

Lampiony to tradycyjna chińska dekoracja. Zdobią, ale nie tylko. Kolor czerwony ma w chińskiej kulturze znaczenie szczególne: symbolizuje pomyślność i szczęście. Na lampionach umieszcza się więc odwrócony do góry nogami znak 福 “fu” (szczęście, dobrobyt), a chińska wymowa wyrażenia „odwrócone szczęście” brzmi podobnie do „szczęście przybywa”. Trudno o lepszą dekorację w Łazienkach Królewskich, które cieszą się zasłużoną opinią najszczęśliwszego miejsca w Warszawie.

Początek wakacji w Łazienkach Królewskich upłynie pod znakiem wieczornego zwiedzania i spacerów. Już w czwartek za darmo będzie można wejść do wielu zabytkowych obiektów, które otwarte są aż do godziny 20.00. Specjalne atrakcje czekają na gości w weekendy. W najbliższą sobotę o godz. 21.00, a  potem w każdy piątek i sobotę lipca, edukatorzy z Łazienek Królewskich będą oprowadzać po Ogrodzie Chińskim. Od następnego weekendu w każdy piątek zwiedzanie zabytkowych wnętrz będzie można kontynuować również po godz. 20.00, muzeum proponuje bowiem spacer w poszukiwaniu chinoiserie,czyli chińskich motywów w sztuce i architekturze. Na trasie zwiedzania m.in. Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, w którym w latach 1958-1970 toczyły się rozmowy amerykańsko-chińskie, Biały Domek i rozświetlona lampionami Aleja Chińska. Zbiórka pod Pałacem Myślewickim. Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl

Najbliższy weekend to także okazja, żeby zobaczyć w Pałacu na Wyspie słynny obraz Abrahama Mignona Kwiaty w szklanym wazonie z Królewskiego Gabinetu Obrazów Mauritshuis w Hadze. Do końca miesiąca wstęp na Wystawę jednego obrazu w Pałacu na Wyspie jest wolny. 30 czerwca rozpocznie się zmiana ekspozycji i będzie można podglądać instalację nowego obrazu. Kwiaty w szklanym wazonie wracają do Hagi, od 1 lipca obraz Mignona zastąpi inne arcydzieło z muzeum Mauritshuis: Wnętrze galerii obrazów Gonzalesa Coquesa.

 

Więcej informacji:

http://www.lazienki-krolewskie.pl


Kontakt dla mediów:

Agnieszka Kwiecień

tel. 502 782 783

agnieszka.kwiecien@v5group.pl

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności