Związek Miast Polskich

21.12.2016

Samorządy piszą do Prezydenta RP w sprawie oświaty

W załączeniu przesyłamy pismo ogólnopolskich organizacji gmin i powiatów do Prezydenta RP z prośbą o rozważnie możliwości niepodpisywania uchwalonej przez Sejm RP ustawy Prawo oświatowe. Do dziś nie mamy odpowiedzi.

Środowisko samorządowe uczestniczyło w wielu dyskusjach i spotkaniach z Panią Minister. Przedstawialiśmy na nich nasze stanowiska, wnioski z sondaży przeprowadzonych wśród miast i gmin członkowskich oraz konsultacji z ekspertami. Byliśmy w kontakcie z innymi środowiskami związanymi z edukacją. Wystąpiliśmy do Sejmu o zorganizowanie wysłuchania publicznego Prawa oświatowego, z którego zapisami się nie zgadzamy. Kiedy nasza propozycja została odrzucona, sami przygotowaliśmy wysłuchanie publiczne, w którym wzięli udział eksperci, związki zawodowe i reprezentanci prawie wszystkich środowisk oraz organizacji zrzeszających samorządy, podmioty prowadzące szkoły, kadrę kierowniczą
w oświacie, rodziców, a także przedstawiciele środowisk społecznych, które od lat działają na rzecz podnoszenia jakości polskiej szkoły.

W liście zwracamy uwagę, że rozpoczęcie procesu likwidacji gimnazjów, które wymaga już teraz zasadniczych zmian w sieci szkolnej, dostosowanych przede wszystkim do nowej podstawy programowej, która wciąż nie jest znana, powinno nastąpić po ustaleniu wszystkich uwarunkowań reformy, w tym prawnych
i finansowych. Tymczasem decyzje w tych kwestiach muszą być we wszystkich gminach podjęte w I kwartale 2017 roku, by mogły wejść w życie od początku nowego roku szkolnego. Naszym zdaniem, nie jest to możliwe i może spowodować negatywne konsekwencje dla polskiej oświaty oraz niedobry odbiór społeczny.

 

Kontakt:

Joanna Proniewicz

rzecznik prasowy ZMP

tel. 61 633 50 54, 601 312 741

joanna.proniewicz@zmp.poznan.pl

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności