Muzeum Łazienki Królewskie

20.06.2016

„Bacciarelli – nadworny malarz Stanisława Augusta” na zakończenie cyklu wykładów o wybitnych twórcach epoki stanisławowskiej

Bohaterem spotkania wieńczącego cykl „Oświeceniowa republika marzeń” będzie Marcello Bacciarelli – wybitny malarz, wszechstronny artysta, przyjaciel Stanisława Augusta i jego doradca w sprawach sztuki. Postać pozornie dobrze znana, a jednak tajemnicza. O artystycznych i osobistych związkach Bacciarellego z Polską, jego wyjątkowej roli na królewskim dworze i zaangażowaniu w rozbudowę rezydencji w Łazienkach opowie Izabela Zychowicz, dyrektor ds. muzealnych w Łazienkach Królewskich. Zapraszamy na wykład do Pałacu na Wyspie: środa, 22 czerwca, godz. 18.00.

Ten urodzony w Rzymie artysta stał się jedną z najważniejszych postaci w historii polskiego malarstwa. W Polsce stworzył swoje najwybitniejsze dzieła i spędził ponad połowę życia. Na dwór polskiego króla Marcello Bacciarelli trafił w 1766 roku. Co zatrzymało go w Polsce na stałe? Na pewno zaufanie i przyjaźń Stanisława Augusta, wspólnota poglądów i marzeń. Obaj byli wszak obywatelami „oświeceniowej republiki marzeń”.

Król Stanisław August powierzył swojemu nadwornemu malarzowi i doradcy realizację śmiałych artystycznych projektów, na czele z pomysłem powołania do życia akademii sztuk pięknych, zakrojoną na wielką skalę rozbudową królewskich rezydencji i stworzeniem kolekcji, która umocni znaczenie i prestiż władcy. Wykorzystując swoje rozległe kontakty w artystycznych kręgach w całej Europie, Bacciarelli doradzał i pośredniczył przy zakupach dzieł sztuki. Co ciekawe, równie sprawnie jak sprawami artystycznymi zajmował się też stroną praktyczną, czyli rozliczeniami. W roku 1783 malarz sporządził bezcenny z dzisiejszego punktu widzenia, a na tamte czasy – niezwykle nowoczesny, katalog królewskiej galerii obrazów.

Właśnie w Pałacu na Wyspie, gdzie dziś prezentowane są skarby Królewskiej Galerii Obrazów, zarazem w miejscu, gdzie Bacciarelli wykonał ostatnie wielkie zlecenie malarskie dla Stanisława Augusta: wystrój Sali Salomona i Rotundy, odbędzie się spotkanie, które kończy cykl wykładów „Oświeceniowej republiki marzeń”.

Organizatorem cyklu jest Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie we współpracy z prof. Tadeuszem Cegielskim z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Więcej informacji:

http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/marcello-bacciarelli-nadworny-malarz-stanislawa-augusta


Kontakt dla mediów:

Agnieszka Kwiecień

tel. 502 782 783

agnieszka.kwiecien@v5group.pl

V5 Group

ul. Śląska 4
60-614 Poznań
tel.: (61) 64 64 450
fax.: (61) 64 64 452
e-mail: office@v5group.pl

Skontaktuj się z nami

+48 61 64 64 450 office@v5group.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie.

Czytaj więcejPolityka prywatności